Jedan od inicijatora izgradnje maslinarskog puta kaže da su svjesni da bez odgovarajućeg puta i bez primjene savremenih agrotehničkih mjera ne mogu računati na ozbiljan i ekonomsko isplativ rod maslina, kao i prinos kvalitetnog maslinovog ulja. Iako je za poljorivredne proizvođače ovo izuzetno velika investicija, odlučili su se da realizaciju projekta pokrenu iz sopstvenih sredstava.
Prema njihovim riječima, izgradnjom puta bi se obezbijedila i protivpožarna zaštita ovog ugroženog područja.
– Tokom požarnih sezona svi strijepe od bilo kakve varnice, jer zbog nemogućnosti pristupa protivpožarnih vozila sve bi izgorjelo u kratkom roku. Sigurni smo da su stabla maslina stara više stotina godina prirodno i kulturno bogatstvo grada i države, i njihova vrijednost mnogostruko prevazilazi troškove izgradnje ovog puta. Solidarnost u ovakoj situaciji za vlasnika maslinjaka, i za samo društvo, vrijednim investicijama u Baru nikada nije izostala, pa se nadamo da se u Baru prepoznaje značaj maslinarstva, i da će podrška da bude višestruka, a put u potpunosti završen – naglašavaju maslinari i navode da je vrijednost izgradnje puta mala u odnosu na značaj koji ima njegova izgradnja, kako sa aspekta primjene svih agrotehničkih mjera, tako i sa aspekta zaštite od požara.
Organizatori izgradnje puta se nadaju podršci Opštine Bar, Ministarstva poljoprivrede, društveno odgovornih kompanija i svih građana dobre volje. Pomoć je dobrodošla, bila ona u novcu ili u materijalu.
– Društvo maslinara Bar prepoznaje značaj izgradnje putne infrastrukture kroz maslinjake, i snažno podržava akciju izgradnje maslinarskog puta Sumina. Društvo je spremno da se u okviru svojih mogućnosti maksimalno angažuje kako bi maslinarima pomoglo da se uz njihov samodoprinos prikupe i nedostajuća sredstva za završetak puta – kaže predsjednik Društva, Ćazim Alković.
D.S.