Више од 70 људи учествовало jе данас у чишћењу отпада на обали, мору и приморjу у Бококоторском заливу. Акциjу jе организовало Министарство екологиjе са циљем обиљежавања Свjетског дана животне средине.
Из Министраства екологије су казали да је акциjа организована на волонтерскоj основи, у партнерству са Канцелариjом Програма Уjедињених нациjа за развоj у Црноj Гори. Данашњу акциjу чишћења подржали су Институт за биологиjу мора, Управа поморске сигурности и управљања лукама и Регионални ронилачки центар. Акциjу jе подржао и приватни сектор и то компаниjе YУ Брив, Бела Бока, Валго, као и представници НВО сектора и броjни волонтери.
Током данашње акциjе очишћено jе подручjе од Костањице до Турског Рта и од Стрпа према Липцима коjе карактерише велика количина чврстог отпада на морском дну коjи има негативан утицаj на морски екосистем и узрокуjе оштећења организама морског дна. Поред морског акваториjума чишћене су плаже на подручjу Рисанског залива.
Данило Мрдак државни секретар у Министарству екологиjе, просторног планирања и урбанизма казао jе да jе ово само jедна у низу активности коjе се организуjу у оквиру Програма обиљежавања 30 година еколошке државе Црне Горе.
– Циљ ове акциjе jе да споjимо све институциjе интернационалне и националне, као и она на локалном нивоу, да заjедно са свим љубитељима природе из НВО сектора, укажемо на проблем коjи сви имамо, а то jе огромна количина отпада коjа се налази у нашем мору. Управо jучерашњи састанак коjег смо имали у склопу проjекта ГЕФ Адратиц, jе указао да jедан од већих проблема у смислу очувања морске животне средине, представља велика количина чврстог отпада – казао jе Мрдак.
Стална представница УНДП-а у Црноj Гори Данијела Гашпарикова, истакла jе да jе отпад коjи jе данас прикупљен подсjетник да људи ниjесу довољно учинили за планету и да своjим понашањем, какво jе, између осталог, лоше управљање отпадом, доприносе климатскоj кризи.
– Уз наду да ниjесмо закаснили, краjњи jе тренутак за озбиљност, одлучност и хитну акциjу, што ће у новембру, на самиту УН о климатским промjенама, потврдити и скоро 200 држава из читавог свиjета. Црна Гора амбициозно планира да постави нови циљ – да до 2030. године смањи емисиjу штетних гасова за 35%. Сви заjедно морамо више да се потрудимо и кроз ефикасниjу примjену закона и стварање система коjи ће подстаћи људе на исправно управљање отпадом сприjечимо нежељена људска понашања – поручила jе Гашпарикова.
На данашњоj акциjи представљен jе и лого коjи ће пратити овогодишњу кампању обиљежавања 30 година еколошке државе, а назив кампање jе "сваки ЛИСТ свака КАП". Ауторка логоа jе Милена Живковић.
– Намjера ми jе била да пренесем поруку колико смо важни сви ми и сваки гест и свака акциjа поjединца, колико jе значаjна. Зато сам и дошла на идеjу да слоган буде „Сваки лист ,свака кап”, што подразумиjева да смо сви подjеднако важни, а да ће се кроз љубав нешто и урадити ”– казала jе Живковић.
Милан Газдић директор Агенциjе за заштиту животне средине казао jе да jе тема овогодишњег Свjетског дана животне средине "Обнова екосистема".
– Управо jе данашња акциjа посвећена jедном виду обнављања екосистема обзиром да отпад на плажама и у мору представља jедну од наjвећих приjетњи за екосистем и биодиверзитет – казао jе Газдић.
А на важност данашњег дана указао jе и директор Еко фонда Драшко Бољевић.
– Циљ jе да се скрене пажња jавности на броjне еколошке проблеме и потребу очувања и унаприjеђења квалитета животне средине – поручио jе Бољевић.
Младен Микиjељ директор Jавног предузећа за управљање морским добро изразио jе задовољство што jе био дио данашње акциjе, истичући да ће ово предузеће и даље бити дио свих акциjа, коjе могу да допринесу повећању свиjести, као заштити животне средине и побољшању квалитета морске обале.
– Велико ми jе задовољство што смо успjели дjелимично да допринесемо обиљежавању jедног од наjважниjих дана у календару Црне Горе – поручио jе Микиjељ.