Među strateškim prioritetima razvoja sjevera Crne Gore poslednjih decenija svoje mjesto pronalazio je i projekat uspostavljanja avio saobraćaja, a najviši državni zvaničnici konstantno su ponavljali da će ubrzo doći do ponovnog aktiviranja aerodroma u Beranama koji je za civilni saobraćaj zatvoren 1975. godine.
Njegovo aktiviranje je pominjano u okviru pune valorizacije turističke ponude sjevera Crne Gore i stvaranja uslova za lakšu i bržu komunikaciju sa regionalnim i evropskim aviodestinacijama.
Međutim, aerodrom u Beranama još je van funkcije. U obećanjima da će važdušna luka u Beranama profunkcionisati svakako je svojevremeno prednjačio nekadašnji predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, ističući, između ostalog, da će strani investitori preuzeti aerodrom.
– Tražio sam od turskog premijera Erdogana da pošalje ekspertski tim da uradi studiju isplativosti ponovnog aktiviranja aerodroma u Beranama. On je to učinio. Nakon toga eksperti su kazali da Turska ovdje mora da ulaže, da beranski aerodrom mora da se rekonstruiše i da svi zajedno imamo tu obavezu. Zato pozivam mog prijatelja Mila Đukanovića da savlada drugačije mišljenje u vladi, jer ovaj aerodrom mora da se rekonstruiše i proradi –isticao je Vujanović.
Priču oko aktiviranja beranskog aerodroma uporno je ponavljao i aktuelni predsjednik države i nekadašnji premijer Milo Đukanović, iako je novac iz državne kase svih ovih godina usmjeravan za rekonstrukciju aerodroma u Podgorici i Tivtu.
Đukanović je u svojim nadahnutim govorima i oročio datum otvaranja aerodroma, rekavši da će vazdušna luka u Beranama biti stavljena u ponovnu funkciju najkasnije do 2010. godine, uvjeravajući javnost da će se realizacijom tog projekta otvoriti nova radna mjesta i ubrzati razvoj čitavog regiona Bjelasice i Кomova.
Obećanja o aktiviranju aerodroma u Beranama stizala su od zvaničnika i nakon poslednjih polititičkih promjena u Crnoj Gori, tako što je bivši premijer Zdravko Кrivokapić navodio da je to jedan od prioriteta na sjeveru države.
– Upoznat sam sa problemom uzurpiranja prostora koji pripada aerodromu Berane koji se mora riješiti. Želja nam je da aerodrom oživimo jer ima fenomenalnu poziciju i već smo prepoznati kao avio – destinacija koja bi uvezivanjem nacionalne avio – kompanije i par uslovnih aerodroma mogla da ostvari značajno veći turistički dohodak – navodio Кrivokapić.
Isticano je da je Кrivokapićeva vlada prihvatila ideju koja je podrazumijevala pretvaranje beranskog aerodoroma u regionalni centar za borbu protiv elementarnih nepogoda, kao i regionalni centar za obuku pripadnika službi zaštite i spasavanja.
Slična obećanja stizala su i od aktuelnog premijera Dritana Abazovića koji je prošlog ljeta kazao da Vlada Crne Gore ima velike planove kada je Berane u pitanju i da će pored aktiviranja aerodroma, realizovati i druge brojne velike projekte.
– Moram istaći da Vlada Crne Gore ima velike planove za Berane. Jedan od njih je izgradnja Air parka, koji treba da se realizuje od jeseni, stavljanje u funkciju aerodroma Berane sa još dva propratna biznisa koje sada ne bih otkrivao – naveo je tada Abazović.
Predsjednik Vlade je nedavno na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu ponovio da Crna Gora nije odustala od aktiviranja trećeg aerodrome u Beranama ili Nikšiću.
–Ono što mislim da bi bilo najbolje rješenje jeste da stavimo u pogon aerodrome u Beranama ili Nikšiću. Ne odustajemo od planova da aktiviramo treći aerodrom u Crnoj Gori, bez obzira da li bi on bio za putnički ili kargo saobraćaj - kazao je Abazović.