Prva roda u Beranama / - FOTO: RTCG
18/03/2023 u 20:11 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Berane: Prva roda stigla u Polimsku ulicu

Nismo ih prstenovali, da bi po tome odmah znali da li su to Perko i Perka. Ali je veoma izvjesno da jesu, odnosno da su ove godine promijenjeni vremenski uslovi poremetili i njihov kalendar“– objasnili su iz CZIP

Dva dana prije kalendarskog početka proljeća, u Berane je doletjele bijela roda i ugnijezdila se na svom stubu u Polimskoj ulici.

Iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) Portalu RTCG su kazali da je vjerovatno u pitanju mužjak, jer on obično stiže prije ženke da bi pripremio gnijezdo.

"U svakom slučaju, treba propratiti nekoliko dana da vidimo da li će tu ostati, jer bi mogla biti i neka druga vrsta rode koje su sad u migraciji. Ako bude tu i narednih neokoliko dana onda je sasvim sigurno u pitanju par koji dolazi u Berane svake godine“ – kazali su iz CZIP.

Oni su dodali da su rode do sada dolazile obično početkom aprila, ali da je moguće da ih je rano proljeće već pokrenulo na migraciju.

„Nismo ih prstenovali, da bi po tome odmah znali da li su to Perko i Perka. Ali je veoma izvjesno da jesu, odnosno da su ove godine promijenjeni vremenski uslovi poremetili i njihov kalendar“ – objasnili su iz CZIP.

Jedini par bijelih roda koji se nastanjuje u Crnoj Gori u svom gnijezdu na stubu u prometnoj „Polimskoj ulici“ u Beranama prvi put su primijećene u proljeće 2012. godine. Te prve godine rode su izlegle tri pilića sa kojim su krajem ljeta otišle nazad u svoju postojbinu. Kada su 2012. godine stigle u Berane, ornitolozi su objasnili da je to jedini par bijelih roda koji je poslije više decenija doletio i nagnijezdio se u Crnoj Gori, što je izazvalo izuzetnu pažnju javnosti.

Ornitolozi objašnjavaju da je roda u mitologiji simbol plodnosti i da predstavlja pticu urbanih sredina, koja se ne plaši ljudi. Oni nemaju odgovor na pitanje zašto je bijela roda, pored idealnih sredina kao što su Skadarsko ili Plavsko jezero, odabrala baš Berane, ali kažu da stanovnici ovog grada imaju privilegu da joj poslije toliko vremena budu svake godine domaćini.

Kako dolaze godinama i svaki put svoje gnijezdo dorade, ono je već bilo postalo preteško i opterećivalo elektručne kablove na kojima se nalaze.Elektroprivreda Crne Gore i Centar za zaštitu ptica su, zbog toga, prije nekoliko godina napravili posebnu metalnu konstrukciju za gnijezdo, koje može dostići prečnik i do dva metra. Gnijezdo je, kako su to ornitolozi objasnili, napravljeno po svim svjetskim standardima, od metalne konstrukcije i izdignuto iznad električnih kablova, tako da više nema straha da se napravi neki kuršlus.

Ornitolozi smatraju da dolazak bijelih roda treba da bude veliki događaj za grad, i podsjećaju da se u razvijenim evropskim sredinama prave festivali rode i slavi se njen dolazak. „U Evropi se izdvajaju milioni evra za njenu zaštitu.

U nekim mjestima gdje se uobičajeno gnijezdi prave se i posebni stubovi i pripreme za njen doček. Dolazak bijelih roda je veliki događaj i za Crnu Goru“ – smatraju ornitolozi.Bijele rode, kako stručnjaci objašnjavaju, žive i do četrdeset godina, što je duplo duže od svih ostalih vrsta roda.

Tradicija se nije prekinula ni prije šest godina kada je doletio samo možjak, dok se za ženku vjerovalo da je stradala negdje na  putu iz daleke Afrike. Ovaj par bijelih roda je u Beranama izlegao veliki broj pilića, tako da se tradicija nije prekinula, i njihovi potomci i dalje svake godine pohode grad na sjeveru Crne Gore i svoje gnijezdo na stubu za rasvjetu. Ornitolozi i građani Berana su rodama koje dolaze u Berane dali imena Perko i Perka. 

                                                                                                  

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
09. januar 2025 11:40