Podsjeća da je na tom popisu bilo oko pet odsto onih koji su odbili da se izjasne o nacionalnoj pripadnosti, navodeći da su se upravo u toj kategoriji "ukrili" Srbi koji su se sada izjasnili.
-Sada kada su se ‘vratili‘, imate tu promjenu. Prema tome, broj Srba u Crnoj Gori je stabilan, to je nešto ispod trećine (32,9 odsto). Tako je bilo prije 20 godina, tako je i danas - objašnjava Bešić za Radio Slobodna Evropa.
Naime, na popisu 2003. godine broj Srba je bio 32 odsto.
Na popisu čije je rezultate 15. oktobra saopštila Uprava za statistiku MONSTAT, u Crnoj Gori se 41,1 odsto građana izjašnjava kao Crnogorci, a 32,9 odsto kao Srbi.
Osim porasta broja Srba, u odnosu na prethodni popis, zabilježen je i pad od oko četiri procenata onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci.
Popis u Crnoj Gori je inače više političko nego statističko pitanje, posebno u dijelu koji se tiče nacionalne i jezičke pripadnosti.
Naime, od referenduma za nezavisnost 2006. crnogorsko društvo je ostalo duboko podijeljeno na dio koji je želio da ostane u zajednici sa Srbijom i na pristalice nezavisne Crne Gore.
Zašto su Srbi očekivali više?
Bešić kaže da su predstavnici Srba očekivali da će se, usljed promjene političkih okolnosti, na ovom popisu pokazati da Srba ima mnogo više.
-Oni vjeruju da je politika Mila Đukanovića, DPS i nezavisne Crne Gore privremeno orijentisala određeni broj ljudi da se izjašnjavaju kao Crnogorci, a ne kao Srbi".
Međutim, ovaj popis je zapravo pokazuje da to nije tako, ističe Bešić.
"On je zapravo pokazao da je nacionalni identitet u Crnoj Gori, sticajem istorijskih i političkih okolnosti, oblikovan i sada se teško mijenja".
Popisu je prethodila kampanja prosrpskih i proruskih snaga i medija koji su pozivali građane da se izjasne kao Srbi.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić više puta je potencirao važnost popisa kako bi se utvrdio broja Srba u Crnoj Gori.
Na pitanje da li ovaj rezultat odgovara očekivanjima Srbije i SPC, Bešić kaže da ne zna da li su "očekivali ali su naravno željeli da to bude više".
"Oni koji se izjašnjavaju kao Srbi žele da ima što više Srba - što je vrlo logično".
OPŠIRNIJE OVDJE