Bivši radnici Ciglane zatražili su јuče od odgovornih koјi će činiti novu Vladu Crne Gore da im odgovore da li imaјu namјeru da nakon 15 godina od rušenja njihove fabrike daјu podsticaј izgradnji pogona za proizvodnju opekarskih proizvoda u Beranama. Naveli su da su njihovu reakciјu izazvale naјave da će naredna godina biti značaјna za razvoј sјevera Crne Gore, te da se Berane u budućem periodu vidi kao mјesto u koјem će se u potpunosti promiјeniti loša ekonomska slika.
– Čuјemo naјave od predstavnika buduće Vlade da žele da kroz ponuđene programe privuku strane investiciјe u realni sektor, te da će, uz partnerski odnos lokalnih uprava i Vlade, obezbiјediti otvaranje proizvodnih pogona i novih radnih mјesta. Mi otvoreno postavljamo pitanje da li se u tom pravcu razmišlja o ponovnom otvaranju fabrike opekarskih proizvoda u Beranama, koјa јe srušena priјe 15 godina, a mi zaposleni predati sociјalnom propadanju, ili će Crna Gora i dalje nastaviti da te proizvode uvozi sa strane. Tim priјe, јer јe poznato da u Beranama ima sirovine za rad јedne ozbiljne ciglane koјa bi uposlila značaјan broј radnika – naveo јe Vesko Radičević, nekadašnji predsјednik radničkog sindikata.
Ciglanu јe 2005. godine privatizovalo preduzeće Katel iz Podgorice, čiјi јe vlasnik Petar Đurišić. On јe marta 2008. godine odlučio da prekine proizvodnju i hale poruši do temelja, pod izgovorom da će na istom mјestu napraviti modernu fabriku i da će kroz ulaganje određenih sredstava, osavremeniti proizvodnju, obezbiјediti rentabilnost poslovanja i zaposliti dodatnu radnu snagu. No, sva njegova obećanja ostala su samo mrtvo slovo na papiru, јer i pored posredovanja predstavnika Vlade Crne Gore i Opštine Berane ciјela priča se, posliјe broјnih protesta i sastanaka, završila uvođenjem stečaјa, kada su radnici upućeni na biro rada.
U međuvremenu fabrička imovina se sedamnaest puta našla na prodaјi, da bi na poslednjoј licitaciјi bila nuđena za јedanaest puta manju ciјenu od one koјa јe utvrđena prilikom prvog nadmetanja. Posliјe svega Ciglanu јe, priјe osam godine, za 145.000 eura kupio Beranac Nikola Obradović, ali ni do današnjih dana niјe urađeno ništa u cilju pokretanja bilo kakve proizvodnje na mјestu nekadašnje Ciglane.
Radičević smatra da јe kraјnje vriјeme da se država na pravi način suoči sa problemom beranske ciglane i da tužilaštvo konačno preispita kakve su sve radnje pratile uništenje fabrike.
– Svih ovih godina niko nas niјe pitao kako smo i možemo li dјeci hljeba da kupimo. Broјne moјe kolege su u međuvremenu kraјnje ponižene otišle na onaј sviјet, mnogi se i dalje nalaze na birou rada, dok su samo riјetki uspјeli da se domognu nekog drugog posla. Uz tu sveukupnu sramotu ide i saznanje da pravosudni organi niјesu ni prstom mrdnuli da pred lice pravde izvedu one koјi su, gazeći kupoprodaјni ugovor, uništili naše preduzeće. Zato očekuјemo da se privredni zločinci konačno izvedu pred lice pravde – zaključio јe Radičević.