Бивши радници предузећа "Симон војаж", које се бавило превозом путника, поручили су јуче да су, након увођења стечаја од прије више од годину дана, приморани да преузму ту фирму у своје руке. Казали су да су због бројних злоупотреба које су се дешавале током стечајног подступка спремни да запосједну имовину предузећа како би је спасили од даље девастације и како би остварили своја заостала потраживања. Њихова реакција услиједила је након хапшења стечајног управника Саше Зејака, ког су раније оптуживали да намјено одуговлачи продају предузећа и да на тај начин жели да обезвриједи расположиву имовину с намјером да је неко купи по ниској цијени.
-Послије свега што се издешавало ми немамо времена за чекање. Једноставно након хапшења стечајног управника и других повезаних лица ми смо се дефинитивно увјерили да је неко смишљено настојао да, кроз бројне лицитације, обезвриједи имовину Симон војажа и да је на крају прода по некој мизерној цијени. Преостало нам је да заједно са одређеним превозницима према којима Симон војаж има обавезе из ранијег периода, запосједнемо имовину предузећа и покушамо да организујемо превоз путника. То је, изгледа, једини начин да остваримо заостала потраживања и спасимо фирму од потпуног уништења – навео је представник радника Ненад Радичевић.
Шеста лицитација за продају беранског аутопревозног предузећа у стечају "Симон војаж", одржана је средином прошлог мјесеца у просторијама Привредног суда у Подгорици, по почетној цијени од 704.068,89 еура. Међутим, до продаје имовине поменутог предузећа није дошло, иако је њен почетна вриједност на првој лицитацији износила 2.346,896 еура.
Послије свега радници траже да се поништи комплетан стечајни поступак.
-Тражимо да се поништи стечајни поступак и да се испита како је стечајни управник могао у међувремену да даје на располагање имовину предузећа одређеним лицима. Такође, тражимо да се коначно провјере сви токови новца у периоду док је предузеће радило и да се испита како је његов власник Мехмед Адровић стекао личну имовину - казао је Радичевић.
Радници подсјећају да три године нијесу примали плате, и да им за тај период нијесу уплаћивни доприноси за пензијско и здравствено осигурање. Наводе да су сада приморани да се сами изборе за наплату дуговања.
-Штрајковали смо годину дана и издејствовали увођење стечаја мислећи да је то рјешење. Међутим, видјели смо да имамо "стечајну мафију" и да једино ми можемо ово предузеће да вратимо на ноге –поручили су радници.