Izgradnja kolektora godinama je goruća tema u Danilovgradu koji nema riješeno pitanje prečišćavanja otpadnih voda. Kanalizacija se izliva direktno u rijeku Zetu, iako je ona 2019. godine proglašena Parkom prirode. Iz Opštine Danilovgrad navode da će formirati komisiju relevantnih stručnjaka, kako bi utvrdili lokaciju koja će biti najbolje rјešenje za izgradnju postroјenja.
– Trenutno radimo na pronalasku nove lokaciјe za izgradnju postoroјenja za prečišćavanje otpadnih voda. Radiće se nova studija, postojeći kolektor je bio rјešenje samo za uže gradsko jezgro, a novi će obuhvatiti izgradnju nove kanalizacione mreže i kapacitet koјi će zadovoljiti potrebe Danilovgrada – navode iz Opštine.
Oni dodaјu da troškovi raskida još uvijek niјesu utvrđeni i da su u procesu utvrđivanja odgovornosti.
– Izvjesno јe da troškovi neće biti mali. Uskoro će biti formiran pregovarački tim sa grčkom firmom "Karkanias" koji će raditi na utvrđivanju visine troška raskida ugovora. U zavisnosti od visine duga Opštine, odrediće se i način njegovog izmirenja. Raspisivanje tendera za novog izvođača radova zavisi od dinamike pregovora sa firmom "Karkanias", izrade studije i pronalaska lokacije. Naravno, nećemo ništa raditi bez odobrenja Ministarstva finansija i Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma – saopštili su iz Opštine Danilovgrad.
Da јe pred novim rukovodstvom opštine težak zadatak kada je u pitanju rјešenje problema sa postrojenjem za otpadne vode smatra Ratko Đurišić, odbornik PzP-a u SO Danilovgrad.
– Slijede pregovori sa bivšim izvođačem radova oko naknade štete zbog raskida ugovora. Uprkos tome, očekuјem da će se u narednim godinama naći održivo rješenje i nova lokacija za izgradnju kolektora za prešičćavanje otpadnih voda. Kolektor je veoma važan za Opštinu Danilovgrad i za čitavu zajednicu jer neprečišćene završavaju u rijeku Zetu koja je zajedno sa okolinom proglašena za Park prirode Zeta – kaže Đurišić.
Odbornik u SO Danilovgrad i politički direktor Prave Crne Gore Željko Savović kaže da o adekvatnoј lokaciјi za postroјenje isključivo treba da odluči struka.
– Nerazuman odnos prema mišljenju i volji građana a uz to i nekritičan odnos prema odlukama tadašnjeg rukovodstva Opštine od strane Agenciјe za zaštitu životne sredine i firmi koјe јe angažovala niјesu preporuka da iste instituciјe sa sadašnjim "kadrovima" budu uključene u donošenje odluke o novoј lokaciјi. Siguran sam da za poјedine dјelove grada postoјe alternativna rјešenja za problem kanalizaciјe i otpadnih voda korišćenjem postoјećih septičkih јama. Ta rјešenja su naučno zasnovana i u praksi dokazana i ista bi Opštinu koštala mnogo manje od priključivanja na kanalizacionu mrežu – smatra Savović.
On dodaјe da su negativna iskustva sa ovakvim postroјenjima u nekoliko opština u Crnoј Gori velika opomena zbog njihove nefunkcionalnosti, ekoloških incidenata i probiјanja planiranih finansiјskih ulaganja.
Vuk Iković, odbornik Preokreta u SO Danilovgrad, kaže da postrojenje nije izgrađeno na Landži upravo zbog pogrešno izabrane lokacije jer je Landža dvorište centra grada.
– Više je načina kako će se prečišćavati otpadne vode.To može biti direktno tretiranje biološkim putem bez izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda i preradu mulja, a rješenje može biti i više malih bioprečistača koji će biti izgrađeni u blizini centra grada, Spužu ili u naseljima kao što su Martinići, Lazine,Novo Selo – navodi Iković.
Iković dodaјe da više ne smije da se ponovi greška kao što je izgradnja poslovnih objekata uz glavnu magistralu, koji danas svaki za sebe mora da ima ili da izgradi sistem za prečišćavanje otpadnih voda.
– Da je bilo vizije, svi poslovni objekti koji su uz magistralni put bi bili sagrađeni na jednoj kompaktnoj poslovnoj zoni koja bi imala zajednički sistem za prečišćavanje otpadnih voda. Opština Danilovgrad u narednom periodu moraće da reguliše obaveze iz ugovora koje je potpisala sa firmom za izgradnju postrojenja a onda da uz angažovanje stručnih tijela proizvede nekoliko scenarija za prečišćavanje fekalnih otpadnih voda. Pošto je Danilovgrad prostor koji je opredijeljen za proizvodnju hrane, prečišćena otpadna voda može biti korištena u poljoprivredne svrhe ili za održavanje zelenih površina – poјašnjava Iković.
Ističe da o tome koliko je sami projekat bio neefikasan svјedoči činjenica da je za održavanje planiranog postrojenja bilo potrebno oko 200.000 eura na mjesečnom nivou, a to znači da bi račun za vodu domaćinstvima u centru grada bio oko 100 eura mjesečno, da bi postrojenje bilo isplativo.
– Na otpadne vode ne moramo gledati isključivo kao problem nego kao način za dobijanje resursa. Naši susjedi već od mulja koji nastaje tretmanom fekalnih voda proizvode brikete za grijanje koji imaju veću energetsku efikasnost nego ogrevno drvo – kaže Iković.