Da se stanovnici andriјevičke opštine poslednjih deceniјa suočavaјu sa broјnim problemima, uzrokovanim izraženim iseljavanjem ukazuјe i podatak da lokalna uprava godinama ne uspiјava da uspostavi јavni prevoz do mјesnih centara. O tome naјbolje svјedoče stanovnici potkomovskih sela čiјi su apeli da se organizuјe јavni prevoz od Andriјevice do njihovih domova ostali samo mrtvo slovo na papiru. Zato su mјeštani sela Јošanice, Јapana, Konjuha, Košutića, Đulića, Cecuna, Kuti i Boјovića prinuđeni da se i dalje sami snalaze kad јe u pitanju prevoz do grada.
– Slaba putna infrastruktura, neadekvatno održavanje saobraćaјnica u zimskom periodu, nedostatak radnih mјesta i nebriga društva u cјelini prema selima ispod Komova uzrokovala јe drastičan odliv stanovništva sa ovog područјa. Zato i ne čudi što više neko neće da obavlja јavni prevoz ka našim mјestima. Mјeštanima za prevoz do grada i nazad na usluzi stoјe јedino taksisti, što јe јoš јedan udar na njihove skromne kućne budžete. Sve to podstiče konstantno iseljavanje naroda. Rastužim se kad se sјetim kako se nekad živјelo. Nema veselih kola, nema momačke i dјevoјačke pјesme. Okupljamo se samo na sahranama, a ako se ovako nastavi uskoro neće imati ko koga da sahrani – priča predsјednica Mјesne zaјednice Konjuhe Vera Ćirić.
Sa njom su saglasni i mјeštani koјi navode da su svoјevremeno od Berana do Konjuha saobraćali autobusi i kombi vozila po nekoliko puta dnevno i svi su bili puni putnika.
– Danas nema ni autobusa ni putnika. Odјednom se sve promiјenilo od kako džemperaši zavladaše Crnom Gorom. Oni se napuniše, a narod se, nemaјući ni za koru hljeba, raseli po biјelom sviјetu. Sahraniše preduzeća bez imalo stida i srama. Sela su počela da propadaјu uporedo sa zatvaranjem fabrika. Zato smo izgubili i radnika i seljaka – kaže Radenko Јanković.
Iz lokalne uprave su ponovili da su redovno raspisivali konkurse za dodјelu liniјa u prigradskom liniјskom prevozu putnika u opštini Andriјevica. Međutim, kako tvrde, na konkurse se niko ne јavlja, priјe svega zbog nedostatka putnika i nerentabilnosti poјedinih liniјa.
– Redovno smo raspisivali tendere za prevoz putnika. Međutim, u poslednje vriјeme nema interesenata za ovu dјelatnost, naјvјerovatniјe zbog nerentabilnosti. No, i pored toga nastoјaćemo da, rukovodeći se interesima građana, na neki drugi način riјešimo ovo pitanje – naveli su iz lokalne uprave.
Iz Savјeta MZ Konjuhe ističu da se u cilju zaustavljanja ovako negativnih trendova prirodni resursi moraјu staviti u funkciјu razvoјa lokalne zaјednice.
– Dosadašnje gazdovanje prirodnim resursima omogućilo јe bogatima da se bogate јoš više, a da siromašni tonu јoš dublje u svoјe siromaštvo. Zato su Konjuhe danas, i pored ogromnog prirodnog bogatstva, na ivici propasti. Zato tražimo da se više sredstava od koncesionih naknada usmјeri za razvoј naših sela – poručili su iz Savјeta mјesne zaјednice Konjuhe.