Detalj sa deponije Vasove vode (arhivski snimak) / -D.J.
17/10/2023 u 06:21 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Divlje smetlište na Vasovim vodama iz državne kase "isisalo" tri miliona

Stanovnici Beransela tvrde da je u periodu od 2008. do 2014. godine za izgradnju deponije na Vasovim vodama, koja se na kraju pokazala kao promašena investicija, potrošeno oko milion i po eura, te da je država za sanaciju smetlišta izdvojila dodatnih milion i po

Nadležne institucije još uvijek nijesu dale odgovor na pitanje kako je svojevremeno trošen novac opredijeljen za izgradnju regionalne sanitarne deponije na Vasovim vodama. Taj odgovor nije uslijedio iako su brojni ekološki aktivisti, kao i mještani Beransela, u više navrata od pravosudnih organa tražili da preispitaju tokove novca koji su pratili aktivnosti u vezi sa realizacijom tog projekta. Iz lokalne uprave navode da oni nemaju uvid u tokove novca koji su pratili pripremne radove za izgradnju regionalne sanitarne deponije na Vasovim vodama, već da te podatke treba tražiti kod nadležnih državnih organa. Stanovnici Beransela i dalje tvrde da je u periodu od 2008. do 2014. godine za izgradnju deponije Vasove vode, koja se na kraju pokazala kao promašena investicija, potrošeno oko milion i po eura.

– Prilikom višegodišnjih protesta ukazivali smo da neko na štetu građana "pere" pare preko Vasovih voda. Jer je svakom normalnom čovjeku bilo jasno da je izradnja deponije na Vasovim vodama promašen projekat i da se tu neko debelo "ugrađuje". Poslije svega pitamo zašto nadležne državne institucije okreću glavu od ovog slučaja i ponovo tražimo da istina izađe na vidjelo, jer bi neko morao da odgovara za uludo potrošena sredstva usmjeravana ka divljem smetlištu – kaže Slobodan Lončar, predsjednik Mjesne zajednice Beranselo.

image

Sadašnji izgled nekadašnje deponije

-D.J.

Mještani tvrde da stručnjaci angažovani oko izgradnje odlagališta otpada nijesu uzeli u obzir činjenice da bi deponija na Vasovim vodama direktno remetila prirodnu ravnotežu i negativno uticala na zdravlje ljudi.

– Angažovani stručnjaci, ili eksperti kako su predstavljani javnosti, zatvorili su oči pred očiglednom činjenicom da je regionalna deponije planirana uz poljoprivredna imanja i da je njena udaljenost od rijeke Lima manja od propisanih standarda. Nije ih interesovalo što deponija direktno ugrožava zdravlje ljudi koji žive u okolnim naseljima. Zanemarili su i druge brojne eliminatorne faktore. Pitamo se da li se smije oprostiti onima koji su se u datom slučaju poigrali sa strukom i, na štetu građana, zloupotrijebili službeni položaj – navodi Lončar.

Nakon višegodišnjih protesta mještana Beransela marta 2014. godine od strane državnog vrha, uoči lokalnih izbora u Beranama, plasirana je vijest da se na Vasovim vodama nikada više neće istovariti nijedan gram smeća. Takva odluka je ispoštovana, nakon čega je izvršena detaljna sanacija smetlišta na Vasovim vodama. Mještani podsjećaju da je država izdvojila dodatna sredstva za sanaciju smetlišta.

– Greške se javljaju u svakom društvu, ali greške koje su pričinjene prilikom donošenja odluke da se na Vasovim vodama gradi regionalna deponija su neoprostive. Isti ti koji su donijeli pomenutu odluku poslije nekoliko godina kazali su da je ona pogrešna i da se mora izvršiti hitna sanacija smetlišta. Ta sanacija je, uz izdvajanje od preko milion i po eura, i izvršena, tako da se ukupni troškovi svih aktivnosti koje su sprovođene na ovom lokalitetu procjenjuju na oko tri miliona eura. Bilo bi logično i prirodno da neko odgovara za taj uludo potrošeni novac – ističe Milić Simonović, nekadašnji predsjednik Koordinacionog odbora za zaštitu životne sredine u Beranselu.

Zemljište na Vasovim vodama i dalje zagađeno

Iz Ekološkog pokreta "Ozon" nedavno su upozorili da je sanirano divlje smetlište Vasove vode kod Berana potrebno redovno kontrolisati i javnost obavještavati o rezultatima monitoringa, odnosno o trenutnom stanju, kako bi se izbjegle neželjene posljedice. Poručili su mještanima Beransela da moraju biti oprezni i da je još uvijek rano da se toj lokaciji slobodno prilazi.

– Proces sanacije Vasovih voda ne treba smatrati završenim. Ova lokacija i dalje je potencijalno opasna. Da bi se neko zemljište koje je duži niz godina korišćeno za nelegalno, nekontrolisano odlaganje otpada, kao što je slučaj sa Vasovim vodama, smatralo sanirano, potrebno je dokazati adekvatnim analizama, čime se jedino može utvrditi postojeće stanje – kazao je Aleksandar Perović, izvršni direktor "Ozona".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
26. april 2025 06:00