Општини Херцег Нови ће Дневном центру за дјецу са сметњама и потешкоћама у развоју из буџета опредијелити 70.000 еура, док ће држава издвојити 200.000 еура, захваљујући чему ће установа моћи да прими ОСИ старије од 27 година.
Стеван Катић, предсједник општине, нагласио је да су корисници услуга Дневног центра ове године уселили у нови објекат и добили своје просторије, што је оцијенио кључним за квалутетне услове боравка како корисника тако и запослених.
-Задовољство нам је што смо као локална управа успјешно водили и заокружили посао изградње Дневног центра. Захваљујем се управи, запосленима и корисницима и њиховим породицама на сарадњи, подршци и разумијевању током реализације овог пројекта. Сјајну допуну да побољшамо квалитет услуга корисника представља нови пројекат центра, који се огледа у набавци возила, едукацији запослених и савјетовању корисника и родитеља. Оснажени су капацитети установе и олакшано је свакодневно функционисање - оцијенио је Катић.
У 2022. годину, како је истакао, улазе одлучни да наставе да унапређују услове рада Дневног центра, тиме што ће бити обезбијеђене услуге за кориснике старије од 26 година, односно сервис 27 плус.
-Започели смо рад на остваривању предуслова за трансформацију установе и њену доградњу и надам се да ћемо имати подршку државе, јер је овај сервис Херцег Новом неопходан, поручио је Катић.
Весна Самарџић, потпредсједница општине, казала је да је захтјев за УТ услове доградње објекта од око 100м2 издат, а почетак пројектовања очекују ускоро.
-План је да током године објекат Дневног центра буде дограђен и на тај начин ћемо моћи да заокружимо и комплетну процедуру око трансформације ове установе у дневни боравак 27+, казала је Самарџић.
Драгица Косић, директорка Дневног центра, задовољна је динамиком рјешавања проблема за кориснике старије од 27 година.
-Желим да се захвалим свима који су разумјели потребу корисника 27+ за наставком коришћења наших услуга, као и посланицима Скупштине Црне Горе који су дали амандмане да се промијени закон што се тиче смјештаја за старије кориснике, као и партиципације родитеља, што је веома битно, истакла је Косић.
"Побољшање квалитета услуга које се пружају дјеци са сметњама и тешкоћама у развоју кроз увођење нових услуга обуке и савјетовања за дјецу, родитеље и запослене", пројекат је захваљујући којем је Дневни центар за дјецу са сметњама и тешкоћама у развоју у Херцег Новом успио да набави нови минибус са 17 сједишта, да реализују обуке за запослене, али и уведу услуге савјетовања.
-Дневни центар има двије лиценце једна је дневног боравка, а друга услуге савјетовања која подразумијева тим спољњих стручњака (психијатар, дефектолог, психолог), истакла је Косић.