ДОО Барска уљара отворило је маслинарима врата свог савременог погона за прераду маслина на Белведеру у Старом Бару.
-Маслинари ће услугу прераде моћи платити у новцу и у уљу, а Барска уљара ће вршити и откуп уља од овогодишњег рода искључиво убране маслине, прерађене у нашем погону - саопштила је мр Марија Маркоч.
Прерада маслиновог плода обављамо на двије машине реномираног италијанског произвођача Мори-Тем, капацитета прераде 500 кг/х и 250 кг/х.
Машина Мори-Тем 250 која је недавно инсталирана, функционише у потпуности на вакуумском принципу, чува пожељне органолептичке и хемијске карактеристике маслиновог уља, те тиме поспјешује стабилизацију и онемогућава оксидацију уља.
Од ове сезоне, погон Барске уљаре опремљен је и аутоматском линијом за флаширање, чепљење, етикетирање, датумовање и паковање маслиновог уља, капацитета 400 флаша на сат, првом и најсавременијом тог типа у Црној Гори-додају из Барске уљаре.
Маркоч наводи да је професионално чување уља од прераде до флаширања осигурано смјештањем у подземним базенима за лагеровање, обложеним прохромским лимом, капацитета 60.000 кг, као и надземним прохромским базенима, капацитета 20.000 кг.
- Осим наведеног, наш погон ће од ове сезоне бити опремљен и лабораторијским апаратом окситестер, који ће служити за редовну интерну контролу најважнијих параметара - садржаја слободних масних киселина, укупних полифенола, пероксидног броја и К-броја (К270), те тиме омогућити прецизну и ефикасну производњу маслиновог уља врхунских карактеристика.
Савременост производње и преданост у раду омогућили су да се град Бар у земљи и региону препознаје по нашем Барском злату, најтрофејнијем црногорском маслиновом уљу - закључили су из Барске уљаре.