Дрвопрерађивачи са подручја Плава затражили су јуче од надлежних у Влади Црне Горе да, како су навели, коначно пронађу одговарајући модалитет за газдовање државним шумама. Навели су да то рјешење мора да подразумијева јачање финалне произвоње дрвера и задовољење потреба локалног становништва. Казали су да досадашње активности нијесу дале одговарајуће резултате и да, поред одређених помака, и даље имају утисак да "шумска мафија има значајни утицај у сфери управљања државним шумама".
-Ми већ неколико година водимо праву борбу како би доказали да у државним шумама на подручју Плава, а и шире главну ријеч води шумска мафија и да је појединцима омогућено да се енормно богате док локални дрвопрерађивачи не могу да обезбиједе сировину за рад. Та наша борба дала је одређене резултате на шта указује и чињеница да је актуелно риководство у Управи за шуме схватило да износимо истину и да досадашњим појавама треба стати на крај. Међутим, генерално гледано, није ништа значајније урађено да се кроз одговарајуће активности државних органа дође до модела који ће гарантовати да неће бити привилегованих концесионара, већ да ће се дрвна маса, прије свега, стављати у функцију развоја локалне заједнице. То значи да је неопходно да се прво задовоље потребе локалних дрвопрерађивача и грађана, па тек након тога да се вишкови преливају из општине у општину. Зато од Владе Црне Горе тражимо да под хитно изнађе ваљано рјешење и да не дозволи да шумска мафија и даље влада државним шумама - навео је у име дрвопрерађивача Плава Еско Барјактаревић.
Дрвопрерађивачи су затражили да се извоз сировине смањи на најмању могућу мјеру и тако да шанса финалној производњи дрвета.
-До сада је дрвна маса из Плава одлазила у обловом стању у неке друге крајеве, чиме је нашој општини причињена огромна штета по различитим основама. Зато захтијевамо да се извоз сировине смањи на најмању могућу мјеру и да се шанса да финалној производњи дрвета. На тај начин би кроз рад у нашим погонима упослили значајан број радника и стварали доходак који би значајно утицао на заустављање исељавања и подизање стандарда локалног становништа – казао је Барјактаревић.
Дрвопрерађивачи су нагласили да проблем представља и то што, као су истакли, тужилаштво није процесуирало актере недозвољених радњи у државним шумама.
-Захваљујући нашим активностима на површину је испливало доста прљавог веша кад је у питању експлоатација шуме са подручја Чакора, Шиповице, Ваганице и других локалитета. Међутим, на све то тужилаштво и даље шути, што не би смјело да ради. Тим прије кад се зна да су раније из Управе д за шуме тврдили да је тамо све регуларни, а сада, кад имамо ново руководство, да због учињених пропуста неко треба кривично да одговаеа. Зато тражимо да тужилаштво, прије свега објелодани шта се све радило у деветом одјељењу на локалитету Јечмиште и процесуира све оне који су прибјегавали незаконитим радњама приликом експлоатације дрвне масе са подручја Плава. На тај начин ће се ставити до знања да држава жели да се обрачуна са шумском мафијом. Ако се то не деси онда сва наша залагања у циљу поштовања прописа постају бесмислена – казао је Неџад Цецуњанин.