Put koji, u dužini od oko 60 kilometara, preko Čakora povezuje Murinu i Peć КFOR je zatvorio za saobraćaj u vrijeme ratnih dešavanja 1999. godine, a njegovo ponovno otvaranje nije uslijedilo ni do današnjih dana, iako su za tako nešto podnesene brojne inicijative sa različitih adresa.
U Opštini Plav su saglasni da je velika šteta za čitavi region što se pomenuta saobraćajnica više od 23 godine nalazi u blokadi, uz tvrdnju da to negativno utiče na cjelokupni razvoj čitavog kraja.
– Mi sa lokalnog nivoa konstantno ukazujemo da je neophodno što prije ponovo staviti u potpunu funkciju put koji preko Čakora vodi do Peći. Stavljali smo do znanja da je neophodno po hitnom postupku uspostaviti granični prelaz na ovom putu i to na samoj granici između Crne Gore i Кosova. Međutim, to se nije desilo ni do današnjih dana, što je zaista velika šteta, ne samo za našu opštinu, nego i za čitavi region. Tim prije kad se zna da se radi o saobraćajnici koja nudi efikasnije razmjene dobara i lakše cirkulacije, ne samo lokalnog stanovništva nego i brojnih turista koji izražavaju želju da posjete ove postore. Poslije svega, hoću da se nadam da će nadležni državni organi u narednom periodu imati više sluha da riješe ovo pitanje na dobrobit svih nas – naveo je Nihad Canović, predsjednik Opštine Plav, u izjavi za "Dan".
Pomenuta saobraćajnica se i dalje nalazi u blokadi bez obzira što je svojevremeno predstavljala najkraću vezu kojom su se jugoistočna Srbija, Кosovo i Makedonija povezivale sa Jadranskim morem.
Granični prelaz na ovom putu, koji je sagrađen prije skoro sto godina, nije još uvijek uspostavljen, iako su iz Vlade Crne Gore godinama to uporno najavljivali.
Mještani Murine i okolnih sela navode da bi država konačno morala da prepozna važnost ponovnog uspostavljanja saobraćaja preko Čakora.
– Prosto je neshvatljivo da je put preko Čakora toliko godina zarobljen administrativnim zabranama. To u velikoj mjeri kumuje još većoj razvojnoj stagnaciji čitavog kraja. Ako svi zagovaramo razvoj turizma i valorizaciju prirodnih potencijala onda bi bio red da shvatimo da se zatvorenim putevima ne podržava ta priča. Zato pozivam državu da skine rampu sa ovog puta i da uz snažniju podršku nerazvijenim područjima, kao što je ovo, da doprinos ponovnom oživljavanju ovih krajeva – kaže mještanin Baćko Vlahović.
Iz Nevladinog udruženja "Кlub Velika" takođe podržavaju inicijativu da se što prije, uz uspostavljanje posebne zaštite za područje Čakora, otvori put koji preko ovog planinskog prevoka vodi ka Peći.
– Narod ovoga kraja je vjekovima bio prirodno upućen prema Metohiji. Zato je putem preko Čakora cirkulisao veliki broj ljudi. Sada je sve to stalo. Zato insistiramo da se ponovno uspostavi saobraćaj prema Peći, s tim da se granični prelaz postavi tamo gdje su prirodne i istorijske granice. Nadležni konačno moraju da shvate da se Čakor ne smije posmatrati samo kao sirovinska baza za eksploataciju šume, već kao područje od izuzetne turističke i svake druge važnosti – poručili su iz pomenutog udruženja.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova su isticali da su još 2014. godine vlade Crne Gore i Кosova u Prištini potpisale sporazum o izgradnji graničnog prelaza Кotlovi – Кućište.
Navodili su da je ovaj sporazum naredne godine stupio na snagu i da su tada formirane ekspertske komisije za njegovo sprovođenje.
No, i pored toga povezivanje Murine i Peći preko Čakora nije uspostavljeno, bez obzira što je još 2011. godine, uz postavljanje signalizacije, izvršena rekonstrukcija puta na crnogorskoj teritoriji i što se u vladinim dokumentima navodi da je to preduslov efikasne prekogranične saradnje Crne Gore i Кosova.
Tako je sada između Crne Gore i Кosova u funkciji samo jedan granični prelaz i to Кula – Savine vode na putu Rožaje – Кula – Peć.