Raspoloživi podaci ukazuju da ni pravosudni organi nijesu pozvali na odgovornost one koji su dozvolili da se imovina ove fabrike potpuno otuđi i devastira. To potvrđuju i mještani koji navode da su svih ovih godina bili svjedoci kako je vrijedna fabrička imovina nakon montiranja na poligonu u Brezojevici nestajala u nepoznatom pravcu.
– Fabrika je montirana prije više od tri decenije. Svi smo se tome tada radovali, očekujući da će ona biti nosilac razvoja ovoga kraja. Međutim, nažalost, ta fabrika nikada nije proradila. U startu su brojni vandali odnosili i uništavali fabričku imovinu, a da niko nije pokušao da to spriječi. Sada gledamo samo ostatke fabrike, koja predstavlja još jednu promašenu investiciju u našem kraju, što je zaista za svaku osudu – istakao je predsjednik Mjesne zajednice Murino Branislav Otašević.
Pogoni o kojima je riječ svojevremeno su napravljeni na zadružnoj imovini, pored puta koji od Murina vodi prema Plavu, kao sastavni dio podgoričke Fabrike "19. decembar" koja se dugi niz godina uspješno bavila proizvodnjom protivgradnih raketa i hemikalija. Pomenuta podgorička fabrika, kao državno vlasništvo, svečano je puštena u rad 1980. godine. U nastojanjima da proširi asortiman svojih raznovsnih proizvoda, ova kompanija je odlučila da u Brezojevicama pravi pogon za proizvodnju pomorskih signalnih raketa. Nakon opsežnih pripremnih radova i pozamašnih investicionih ulaganja, na velikom poligonu su 1987. godine izgrađena moderna postrojenja za naznačene namjene. Nakon toga brojni mještani su upućeni u Podgoricu kako bi se u tamošnjoj fabrici "19. decembar" obučili za rad u pogonima kod Plava koji su u potpunosti bili optemljeni za početak proizvodnje. Međutim, fabrika u Brezojevicama nikada nije proradila. Matična fabrika u Podgorici, kao i pogoni kod Plava, su u međuvremenu prešli u vlasništvo kompanije "Vatrostalna" na čiji je predlog 2006. godine uveden stečaj. Raspoloživi podaci ukazuju da ovo preduzeće više ne postoji, a zvanično se, po istraživanjima MANS-a, i ne zna šta je sa njegovom imovinom.
Iz lokalne uprave u Plavu su ponovili su da su u više navrata pokušavali da posreduju da se poligon i fabrički objekti u Brezojevicama stavi u odgovarajuću funkciju. Međutim, kako su naveli, ti pokušaji su ostali bezuspješni, s obzirom na to da se radi o imovini koja se nalazi u privatnom vlasništvu.
– Znamo da je prava šteta što je fabrička imovina u Brezojevicama doživjela ovakvu sudbinu. Mi smo pokušavali da pomognemo da se tamo organizuje neki vid proizvodnje. Međutim, nailazili smo na barijere, s obzirom na to da se radi o imovini koja se vodi na nekadašnju privatnu firmu "Vatrostalna" iz Podgorice. Sporno je i to što su pojedini mještani dio tamošnjeg zemljišta uspjeli da povrate u svoje vlasništvo – istakli su iz lokalne uprave.