
Pored nedostatka planske dokumentacije, postupku legalizacije bespravno podignutih objekata u Herceg Novom, koji se sprovodi od 2017. godine, ovoga puta su se ispriječili hakerski napadi na sajt Vlade, pa orto-foto snimak nije u funkciji. Od 5.000 podnesenih zahtjeva, rješenje za legalizaciju dobilo je svega 40 objekata. Prema riječima sekretara za prostorne planiranje Vladislava Velaša, ovaj broj je u odnosu na broj podnesenih zahtjeva nizak, ali pokazuje napredak u ukupnom procesu s obzirom na to da nedostaje određena planska dokumentacija koja je krovna za zakonsko donošenje legalizacije većeg broja objekata. Velaš ukazuje da veliki broj građana vodi proces legalizacije, te da je u tom kontekstu izdato skoro 2.000 rješenja o prekidu postupka što bi svakako, kako smatra, većinom, bili legalizovani objekti da postoje drugačija zakonska rješenja ili planska dokumentacija.
– Za postupke koji su u prekidu građani su prikupili i dostavili kompletnu dokumentaciju, dakle od knjiženja nelegalnog objekta, izvještaja revidenta i zaista je za pohvalu i njihovo strpljenje i ažurnost. Da imamo drugačije zakonsko rješenje ili važeću plansku dokumentaciju to bi sve bili objekti koji bi se legalizovali, ali zasada čekaju izmjene zakona, odnosno plan generalne regulacije – pojasnio je Velaš i naglasio da je osnovni problem u Herceg Novom nedostatak planske dokumentacije.
– Čak 50 odsto teritorije nije pokriveno važećom planskom dokumentacijom i izmjene zakona se ne odnose na te dijelove. Ima čak puno cijelih naselja bez važećih planova, Baošići na plan čekaju preko 30 godina – naglašava Velaš.
Iznos sredstava koje građani treba da izdvoje za legalizaciju veći je za pet odsto u odnosu na iznos koji je određen u legalnoj gradnji i zavisi od zone.
– Taj postotak uvećanja su određeni penali, ali opet i tu ima popusta, na primjer na objekte osnovnog stanovanja 50 odsto. Mislim da je važno građanima poslati poruku da započnu legalizaciju jer će u protivnom morati da plaćaju godišnju rentu za nelegalne objekte koja je mnogo nepovoljnija od standardnog poreza koji plaćaju legalni objekti i oni koji su u postupku legalizacije – poručuje Velaš i dodaje, da bi neko ušao u postupak legalizacije, morao je da bude na orto-foto snimku iz 2018. godine.
– Od avgusta 2022. godine u blokadi je zvanična internet stranica na kojoj se nalazi ključni dokument orto-foto snimak bez koga ne možemo donositi ni nova rješenja o legalizaciji niti nove prekide, jer je postojanje objekta na ovom snimku preduslov za vođenje postupka legalizacija. Punih pet mjeseci ključni dokument nije dostupan – ističe Velaš.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar