Након недавног сусрета са премијером Здравком Кривокапићем предсједник Општине Беране Тихомир Богавац је саопштио да се озбиљно разматра иницијатива о претварању беранског аеродрома у регионални центар за обуку припадника службе заштите и спасавања. Он је казао да би тај центар касније требало да послужи као стационар одакле би се, уз употребу специјализованих авиона, превенривно дјеловаало током пожара, поплава и других елементарних непогода.
– Предочили смо премијеру Кривокапићу идеју да се берански аеродром претвори у регионални центар за обуку ватрогасаца, односно припадника службе заштите и спасавања. Тај центар би уједно био и мјесто одакле би се у ванредним ситуацијама дјеловало у циљу спасавања људи и матријалних добара. Та идеја је наишла на одобравање и ми у локалној управи хоћемо да се надамо да ће она бити преточена у дјело – казао је Богавац.
Истакао је да би се на аеродрому формирао и такозвани хуманитарни центар.
– Идеја је да се на писти некадашњег аеродрома стационира и хуманитарни центар. Из њега би се у ванредним околностима дистрибуирали љекови, животне намирнице и остале потрепштине на подручја којима је потребна хуманитана помоћ. То би се радило такође уз помоћ специјализованих летјелица – истакао је Богавац.
Нагласио је да би реализација пројекта за собом повлачила и отварање бројних радних мјеста.
– Ради се о пројекту који изискује активирање бројних садржаја, а самим тим и отварање великог броја радних мјеста. У питању је изузетно корисна инвестиција, јер је на овом подручју главни проблем незапосленост. Поред тога, овдје би циркулисао значајан број људи што би могло да донесе економске и друге бенефите – навео је Богавац, додајући да би средства за реализацију пројекта могла да се обезбиједе преко европских фондова.
И поред бројних најава, берански аеродром ни након 40 година није поново активиран. Подсјећамо да су уз изградњу пристанишне зграде, шездесетих година прошлог вијека на линијама Беране-Подгорица-Беране и Беране-Београд-Беране саобраћали авиони ДЦ3, а у кратком периоду и фокер. Аеродром је 1975. године затворен за цивилни саобраћај, када је војска тадашње Југославије урадила квалитену писту дугу близу два километра и широку 45 метара, а која и данас одолијева зубу времена.Седамдесетих година прошлог вијека на беранском аеродрому бројни пилоти су изучавали вјештину летјења Сјетимо се и да су берански пилоти у прецизном летјењу освајали прва мјеста у ондашњој Југославији и да је овдашњи аероклуб дао велики број истакнутих пилота који данас лете и на међународним линијама.
Из локалне управе тврде да је због низа фактора засад тешко искористити аеродром за поново успостављање цивилног саобраћаја те да је много прихватљивија солуција да се потенцијали аеродрома због повољне конфигурације терена валоризују кроз стационирање међународног центра за заштиту од пожара.