И јуче пуно посла за никшићке ватрогасце
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU
Из еколошког покрета "Озон" упозорили: Ваздух загађен, угрожено здравље грађана
Еколошки покрет "Озон" сматра да jе тренутни екоцид на подручју никшићке општине приjе свега последица вишедецениjске неспособности и неефикасности система, коjи нема адекватну казнену политику за узрочнике аерозагађења
Еколошки покрет "Озон" упозорио је јуче грађане Никшића на угроженост jавног здравља због аерозагађења, узрокованог великим броjем пожара на териториjи општине, који последњих дана букте на многим локацијама.
– Сходно подацима Агенциjе за заштиту животне средине, односно Државне мреже за праћење квалитета ваздуха, тренутно је никшићка општина изложена високом загађењу ваздуха, што подразумиjева сатну концентрациjу ПМ10 честица између 90 и 180 µг/м3, наводи се у саопштењу Еколошког покрета "Озон".
Како истичу, због тешке ситуације, препоручуjе се свима, а нарочито осjетљивим групама становништва (дjеца, труднице, стари, хронични болесници) да смање боравак на отвореном, нарочито у близини прометних саобраћаjница као и за вриjеме присуства дима и магле у ваздуху. Треба ограничити извођење захтjевних физичких активности при коjима се дише брже или дубље (трчање, вjежбање и сл.) на отвореном.
Еколошки покрет "Озон" сматра да jе тренутни екоцид приjе свега последица вишедецениjске неспособности и неефикасности система, коjи нема адекватну казнену политику за узрочнике аерозагађења, без обзира на то да ли jе риjеч о физичким или правним лицима, што jе пракса последњих 30 година и због чега имамо људске жртве, ненадокнадиве екосистемске и економске последице, коjе ће осjећати и генерациjе коjе долазе.
– Наjгоре од свега је што осjећамо да се тренутно алармантно стање у коjем jе угрожено jавно здравље у Никшићу користи у политикантске сврхе, што jе нечувено и доказ неморала у круговима доносилаца одлука, истакли су из "Озона".
Еколошки покрет је изразио дивљење и захвалност запосленима у Служби заштите и спасавања због надљудских напора коjе улажу како би спасили здравље суграђана, екосистем и економиjу.
– Еколошки покрет "Озон" ће искористити могућност и кандидовати Службу заштите и спасавања за Награду "18. септембар", с надом да ћемо успjети макар на таj начин да укажемо на њихов значаj и потребу унапређења услова у коjима раде – наводи се у саопштењу које jе потписао Александар Перовић, извршни директор ЕП "Озон".
Preuzmite našu aplikaciju
PRATITE NAS NA
PRIDRUŽITE NAM SE NA VIBER
COMMUNITY
PRATITE NAS
I NA TELEGRAM KANALU
PRATITE NAS
I NA WHATSUP KANALU