На територији цијеле Црне Горе тренутно су оперативне само двије санитарне депоније, па апелујемо на државни ниво власти да обезбиједи изградњу регионалних санитарних депонија, оцијенио је Марко Ракочевић, предсједник одбора за комуналне дјелатности Заједнице општина Црне Горе. Ракочевићев став садржан је у изјашњењу који је одбор за комуналне дјелатности доставио на Предлог закона о управљању отпадом. Он констатује да питање одлагања неопасног грађевинског отпада још увијек чека свој трајни стутус, а да је укупна социо-економска ситуација додатно нарушила и, како наводи, до сада осјетљиво финансијско стање у јединицама локалне самоуправе.
–Апелујемо да се предузму мјере да сходно члану 28 Закона о комуналним дјелатностима,те да државни ниво власти обезбиједи изградњу регионалних санитарних депонија на локацијама у складу са стратегијом и државним планом управљања отпадом, на којима би комунална предузећа одлагала остатак отпада који се не може искористити или прерадити. Такође, на исти начин треба да се укључи у проблем рјешавања питања одлагања неопасног отпада, који је иначе, супротно дјелокругу сопствених послова утврђених Законом о локалној самоуправи, Закона о управљању отпадом утврђен у надлежност јединица локалне самоуправе, без опредјељења извораљ финансирања ових послова. То је супротно члану 3 Закона о финансирању локалне самоуправе којим је прописано да се средства за пренесене послове обезбјеђују из буџета Црне Горе у складу са прописом о преношењу тих послова – наводи Ракочевић.
Ракочевић додаје да се одлагање отпадних гума не може утврдити у надлежност јединица локалне самоуправе.
–Разлози за такав став су вишеслојни. Отпадне гуме по својој природи представљају посебну врсту отпада која подлијеже механизмима проширене одговорности произвођача односно увозника. Управљање отпадним гумамама није сопствени посао локалне самоуправе утврђен Законом о локалној самоуправи. Додатно, Законом о финансирању локалне самоуправе утврђено је да се средства за финансирање сопствених послова обзбјеђују у буџету општине, док се средства за финансирање пренешених или повјерених послова, обезбјеђују у буџету Црне Горе. Коришћењем средстава грађана, обезбијеђених у локалном буџету за финансирање сопствених послова општине, за финансирање обавеза произвођача односно увозника гума представљало би повреду јавног интерeса и неоправдано оптерећивање грађана - наводи Ракочевић у изјашњењу.
Марко Ракочевић сугерише да се у појам грађевинског отпада укључе и земљани ископи који преостане након грађења новог објекта, одржавања, реконструкције, адаптације и рушења грађевинских објеката.
–Земљани ископ, иако не мора да представља здравствени ризик или ризик по животну средину, њиме се мијења стање у простору супротно планским документима те он треба да буде третиран ка врста отпада који сеим се мора управљати на здравствено, животно и просторно прихватљив начин – наводи Марко Ракочевић.