Грбаљ треба да буде привредни замајац Боке која треба да се увеже економски, саобраћајно, привредно, културно, оцјенио је за "Дан" потпредсједник Општине Котор Синиша Ковачевић. Он је присуствовао манифестацији "Дани памидоре, маслина и меда у Грбљу" која је недјељу вече, у центру Радановића, окупила 40 излагача.
На питање како види даљи развој Грбља; једног од најплоднијих региона овог дијела Приморја, подсјећа на став Општине да све каменоломе у Грбљу треба затворити укључујући и онај којим газдује предузеће "Комунално Котор".
– Упознати шта се дешавало са каменоломом у селу Кримовица. Општина је била против продужења концесије, а на жалост продужила ју је Влада Црне Горе. Мој лични став, који дијели руководство Општине, је да је Грбаљ требао да буде једна прованса намијењена превасходно туризму, пољопривреди, можда да има неке привредне садржаје, али свакако ми нисмо за то да се претвара у складишта и хале – децидан је Ковачевић додајући да би се Грбаљ могао развијати на подручју Доњег Грбља са садржајима који би били адекватнији овом поднебљу.
– Требали би више да се базирамо на сеоски туризам, тако да је и ова манифестација дијелом туристичка – казао је он подсјетивши да је Општина и ове године путем јавног конкурса субвенционисала пољопривредне произвођаче.
Туристичка организација (ТО) подржава, каже директор Јован Ристић, манифестације по свим мјестима Котора која славе и различитости.
– Тако и ову која представља Грбаљ са специфичностима и дивним пољопривредним производима. Надамо се да ћемо на овај начин охрабрити и оне који производе за своје потребе, да почну тиме комерцијално да се баве. На тај начин би оснажили понуду руралног туризма, за који постоји велико интересовање, и колико је год могуће покренути сеоских домаћинстава, јер би за све било посла и довољно туриста, колико ТО има упита – казао је Ристић.
– Свјeсни значаја потeнцијала Грбља, локална управа Котора ћe и убудућe давати пуну подршку оваквим пројeктима – поручила јe отварајући манифестацију предсједница Скупштине општине Маја Мршуља.
Прeдсјeдник МЗ Радановићи Мирко Кордић казао је да су пољоприврeдни произвођачи са подручја Грбља увијeк били познати и признати, тe су као такви њихови производи били присутни на трпeзама у Боки и шире.
– Наша обавeза јe да ту традицију наставимо и да Грбаљ у будућности будe нeпрeсушни извор воћа и поврћа, а нарочито грбаљскe памидорe – додао јe Кордић.
Фешту, коју су организовале МЗ Радановићи и МЗ Горњи Грбаљ, Општина Котор и ТО подржале су са 8.500 еура, а финаснијску потпору дали су и Општина Будва и ЈП Морско добро.