Координатор Jавног предузећа за управљање морским добром за општине Улцињ и Бар Омер Баjрактари наjавио jе да се, након завршетка тендерских процедура, наредних дана очекуjе потписивање уговора са извођачем радова за партерно уређење Велике скеле – пристаништа испод Старог града, у зони Морског добра. Извођач радова биће фирма ДОО "Ерланг", инвестициjа за прву фазу прелази цифру од 800.000 еура, а с другом фазом укупна инвестициjа износи близу милион еура.
-Планирана намjена на том простору коjи обухвата укупно 4.600м2 jе трг- пристаниште са зеленим поjасом уз стиjене у подножjу Старог града. Такође jе предвиђено постављање три типска обjекта сервисног карактера. Ти обjекти се могу користити на разне начине, али jе, по мом мишљењу, кључни приоритет да jедан од њих треба да буде први гранични прелаз на мору у Улцињу. И остали обjекти треба да буду повезани са поморском дjелатношћу, на примjер, jахтинг клуб, школа jедрења и слично. Такође jедан сервисни обjекат би био смjештен уз љетњу позорницу и предвиђен као простор за смjештаj реквизита, али и за кубус чиjим се расклапањем формира бина, на њега се качи платно за проjекциjе, казао jе Баjрактари. Иначе, пројекат предвиђа да се простор трга дефинише ортогоналним растером поплочавања, великим пољима цца 4м x 4м, коjа додатно наглашаваjу правоугаони облик и величину трга.
-На мjесту промjене правца, растер се уситњава и омогућава функционално компоновање поља плочника, клупа и зеленила. Из равни трга, уклапаjући се у основни растер, подижу се три динамичне групациjе денивелисаних поља, трибине коjе ублажаваjу удар таласа, представљаjу занимљивиjу алтернативну класичном типу сjедења (столице, клупе, лежаљке) и скупа са зеленим пољима чине неку врсту денивелисаног парка. Обрада површине трга jе у већем диjелу од штампаног бетона, али се уз море, као прелаз ка постоjећим каменим блоковима, поjављуjу поља поплочана каменом. На оваj начин се поjас уз море помало издваjа од простора трга као обална променада. Уз стиjене се формира зелени поjас, зона са ниским аутохтоним растињем коjе не захтиjева превише његе и неколико стабала борова и маслина коjи обезбjеђуjу хладовину и обогаћуjу амбиjент. Ово зеленило jе нека врста плашта на ком стоjи Стари град, фини прелаз између новог и старог, наводи се у пројекту.
Током израде главног проjекта коришћени су еколошки материjали. Завршна обрада риве предвиђено jе да буде од штампаног бетона и камена. Баjрактари jе рекао да jе рок за завршетак радова 120 дана.