Okupljeni su ponovili da neće dozvoliti otvaranje kamenoloma i poručili da će, ukoliko im se niko od nadležnih i dalje ne bude obraćao, preduzeti radikalnije mjere i blokirati na više sati kružni tok na Ribarevinama.
– Jedinstvenu poruku upućujemo koncesionaru Vojislavu Smoloviću da nas pusti na miru. Da ova djeca mirno spavaju, rastu i žive. Da nemaju prašine da udišu i žive u ekološkoj državi. A kakva je to ekološka Crna Gora gdje žele da na oko 2.500 metara od centra sela otvore kamenolom – kazao je mještanin Srđo Šćekić dodajući da su netačne tvrdnje da nema izvora pitke vode na ovom području.
– Zaseok Strmica i okolina imaju sto izvora. Sto kuća se snabdijeva vodom sa izvora Studenac, Laz, Karapotok... Ovdje nije samo Srđevac u pitanju. Tu su sela: Poda, Bioča, Jagoče, Lozna, Crnča, Paločak, Sajkovac, Trubina... Štitari koji pripadaju opštini Berane. Zamislite da to tvrde, a od Opštine smo čak za jedan izvor, odakle se vodom snabdijeva veliki broj domaćinstava, dobili pomoć – naveo je Šćekić i dodao da su svi jedinstveni u stavu da treba da se spasu muke koja ih je snašla.
– Sve se radi protiv ovog jadnog naroda koji želi da radi i živi od svog rada. Molim Vladu, Skupštinu Crne Gore, ministra Damjana Ćulafića da rade svoj posao. Valjda im je preči ovaj narod od jednog investitora i predsjednika Opštine – poručio je Šćekić.
Potpredsjednik Mjesne zajednice Lozna Hakim Bakija kazao je da neko hoće park prirode da pretvori u kamenolom.
– Naši roditelji su prije 64 godine ovdje zasadili borove koji nam i danas daju vazduh i snagu. Poručujemo da kamenoloma ovdje sigurno neće biti. To je naša poruka koju šaljemo svim institucijama u državi. Ne interesuje nas ko je investitor, ali poručujemo da ovdje to ne može – rekao je Bakija, a Iljaz Hasanagić kaže da je tu rođen, da tu živi i da će starost čekati u Srđevcu, te da narod ovog kraja zasigurno neće dati da se tu otvori kamenolom.
– Sve se nadamo, ali nikako da se urazume vlastodršci na lokalnom i državnom nivou. Da shvate da se ne može raditi protiv volje naroda i da se ne može sprovoditi samovolja. Žele da nam zagorčaju život i natjeraju nas na iseljavanje. To neće doživjeti jer ovaj narod je snaga opstanka na vječitim ognjištima. Narod je ustao da kaže "ne", jer nam je dosta laži. Branimo nacionalni interes, ovdje živi stanovnika više nego što ih ima u Šavniku ili Plužinama. Naša firma se zove "očuvanje životne sredine" – kazao je Hasanagić.
Juso Dervišević je istakao da će se o daljim koracima "borbe za opstanak" dogovoriti, jer "očigledno nam ništa drugo ne preostaje".
– Narod je još jednom rekao stop agresorima i nasilnicima. Neka odustanu od ove avanture u koju su ušli i te papire sa kojima mašu, neka obrišu, tamo gdje se to papirom radi. Žele da ugroze naše živote, namjeravaju da nas otjeraju odavde. To ne smijemo dozvoliti. Ovo je naša zajednička svetinja – kazao je Nijaz Avdić iz sela Crnče.
On je pitao gdje su ministar Damjan Ćulafić i eko-ambasadori koje je, kako je rekao, postavio po političkoj liniji.
Podsjećamo, koncesionar i vlasnik "Imperijala" Vojislav Smolović saopštio je da ta firma ima svu neophodnu dokumentaciju i dozvole za posao eksploatacije kamena. Istakao je da na koncesionom području nema kuća, voda ili izvora, koje pominju mještani.