Насеље Гвозденице, које припада Мјесној заједници Озринићи, једно је у низу у општини које је међу најнеуређенијим. Смјештено је уз корито ријеке Грачанице, која га одваја од Кличева, нема адекватно ријешено водоснабдијевање, нити уређену путну инфраструктуру. Са свим тим мјештани и некако излазе накрај да није, како истичу у разговору за "Дан", других и много већих проблема на које већ годинама безуспјешно указују локалној управи. Дуж читаве обале ријеке Грачнице налазе се дивље депоније на којима се окупљају на десетине паса луталица.
– Нису пси луталице проблем само мени већ сваком у Гвозденицама. Уништавају баште, нападају ситну стоку и живину, а како имам овдје понајвеће стадо оваца, мени је штета и највећа и годишње у просјеку буде око 2.000 еура. Нема начина да одбраним стадо, а већ годинама буквално молим надлежне да се нешто учини – прича мјештанин Златко Николић.
Због штете коју су му пси луталице причинили 2019. године, покренуо је судски спор против Општине који још увијек траје. Да поднесе тужбу морао је и прошле године, а исто ће урадити и ове.
– Срамота ме је да кажем колико штете имам у овој години. Зар није боље да ту јагњад коју ми покољу пси луталице дам некој сиромашној породици, и рад бих био то учинити. Пси луталице узимају залогај из уста мојој дјеци, која не чекају ни плату, ни пензију, а ни социјалу да би била прехрањена и спремљена за школу – огорчен је Николић.
Током јесени пси се "умире" јер на дивљим депонијама се, у периоду кланице, одлаже животињски отпад, али у свим осталим периодима године праве проблеме.
– Нема институције којој се нисам обраћао, али сви воду "наврћу" на туђу воденицу. Није рјешење ни што тужим Општину јер одштета коју добијем не може надомјестити стварну штету која ми је причињена – истиче Николић.
У насељу је око 30 малишана, па су пси луталице и за њих опасност, што је натјерало многе родитеље да их прате до школе.
– Имам двије кћерке које свакодневно пратим до моста на Грачаници, гдје је највећа депонија и гдје се скупљају пси, а ту их и чекам кад се враћају из школе. Исто то ради и моја комшиница, каже Милосава Николић.