Бар / Фото: Архива
16/12/2021 u 06:46 h
Dragan StojanovićDragan Stojanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

На подручју Бара изграђено око 28.000 нелегалних објеката

Из Општине тврде да досад није донијето ниједно рjешење о легализацији

Политичка већина у локалном парламенту у Бару (ДПС, СД, Бирам Бар) није успјела да се договори у вези одлуке о урбаној санацији - легализацији, па је Влада искористила могућност која је дефинисана законом и у јулу ове године донијела ту одлуку за потребе Општине.

Према ријечима одборника Омера Вукића (СДП), неке партије које су сада у владајућој коалицији у предизборној кампањи "убијале" су се да придобију што више гласача, управо тврдећи да ће цијене легализације бити "смијешно мале". Међутим, предлог одлуке је, управо због супротстављених мишљења партија на власти, на сједници локалног парламента повучен са дневног реда.

-Често су се моје дискусије у локалном парламенту тицале легализације. И раније сам био, а и данас сам поборник да се легализује све што може, и да се узму паре које би се ефикасније уложиле на том подручју. Могло се кренути у изградњу инфраструктуре, водовода, канализације, све оно што је дужност Општине кад се наплате средства. Легализацијом би се увећао и порез на непокретности, али слуха није било и због тога је реаговала Влада Црне Горе - каже он.

Из једне од владајућих партија, Бирам Бар, кажу да је легализација један од највећих проблема не само у Бару већ и у Црној Гори.

-На жалост, потврдило се оно на шта је Бирам Црну Гору - Бирам Бар упозоравао од почетка. Ми сматрамо да циљ легализације није да се од грађана отму паре, већ да се што прије озакони што више бесправно саграђених објеката у што краћем року. Уколико сви ми желимо да се процес легализације обави на обострано задовољство и грађана и Општине, цијена легализације мора да буде она коју грађани могу да плате. Уколико одредимо цијену која је нереална, сам поступак легализације неће бити спроведен и опет ћемо стати на пола пута - каже предсједник Бирам Црну Гору - Бирам Бар Радомир Новаковић Цакан.

image

Радомир Новаковић Цакан

-Драган Стојановић

Процјене су да на територији општине Бар има око 28.000 нелегалних објеката.

-Оно што ја знам из података Општине јесте да је до данас поднијето 2.826 исправних захтјева, што чини само 10 одсто од укупног броја објеката. Постоји још 8.140 захтјева који нису потпуни, и за које нико не зна шта ће се с њима догодити. Нисмо срећни што смо били у праву када смо предлагали промјену закона, као и да се легализација уради по много нижим цијенама, онима које су прилагођене кризи и које грађани могу да плате. Овако нисмо урадили ништа. Умјесто да напунимо буџет, омогућимо грађанима да једну велику бригу скину с врата и кренемо даље, ми тапкамо у мјесту - истакао је Новаковић.

Из Општине наводе да су се стекли услови за плаћање накнада за урбану санацију, те да је поступак легализације позитиван процес од којег се очекују много бенефита, па је потребно да и грађани имају перцепцију да је и за њих тај процес исто толико важан. Процес легализације, или регуларизације неформалних објеката, даје могућност да се објекти уведу у легалне токове, стварајући узајамна права између власника и локалне управе.

- Досад није донијето ни једно рjешење о легализацији, па према томе нису могла бити ни наплаћена средства по том основу. Надлежни Секретаријат за уређење простора донио је 175 рјешења о прекиду поступка, 216 рјешења о одбијању и 25 рјешења о обустави поступка - саопштили су из Општине.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 15:44