Након 64 године мучне борбе, током којих је пролазећи бројне инстанце породица Мађар из Херцег Новог покушавала да врати хотел "Плажа - Зеленика" са припадајућим земљиштем, који су јој је неправедно одузети 1948.године, те након одлуке Врховног суда Црне Горе, који 2018. године хотел предаје у руке Општини Центар – Сарајаво, чинило се да наде више нема... Међутим, Регионална комисија за повраћај имовине из Бара недавно је дозволила да се хотел "Плажа" у Зеленики дјелимично врати породици Мађар. Пресуда још није правоснажна, али адвокат Драган Лепетић, пуномоћник Ћабе Мађара, иначе и почасног конзула Мађарске у Црној Гори, вјерује да је ово ипак искорак.
- Дозвољен је повраћај имовине, али дјелимично, дакле не односи се на читаву парцелу и није за неке покретне ствари. Морамо сачекати правоснажност пресуде. На нивоу теоријске равни, поступак је почео 2004. године, по закону одузетих имовинских права и обештећењу. Док је поступак водила тадашња првостепена општинска комисија за реституцију и обештећење, двапут је пресуђивала, дозвољавала повраћај имовине, а Министарство финансија је сваки пут укидало ту одлуку. До формирања нове Регионалне комисије у Бару дошло је 2007. године, када она је преузела све предмете о реституцији и обештећењу. Прошле су године, а све што је радио првостепени орган је укинуто. Укинуто је и по пресудама Управног суда и по рјешењу Министарства финансија и дошло је до промјене другостепене надлежности. Систем је промијењен због промјене Владе и ту није било континуитета. Паралелно са поступком реституције, ишла је тужба Општине Центар Сарајево против државе Црне Горе, тзв. инидикациона тужба. Тај спор је Општина Центар изгубила у свим степенима, међутим, Врховни суд је преиначио пресуду у корист Општине Центар Сарајево, подсјећа Лепетић. Констатује да је у Црној Гори, баш као и у свим државама бивше Југославије, реституција углавном имала политички карактер, па су се обично уочи избора доносили закони о реституцији, али да су резултати били скромни, углавном неријешени Појашњава да је породица Ћабе Мађара имала својство умјешача на страни државе Црне Горе.
-Ради се о имовини која је национализована послије Другог свјетског рата, јер је тај хотел био проглашен за добро општег националног интереса поред осталих некретнина у Црној Гори. Општина Херцег Нови и тадашњи народни одбор 1960. године пренијели су та права на Општину Центар Сарајево. Тај уговор је био доста мањкав. На крају, Врховни суд је преиначио пресуду у корист Општине Центар Сарајево. Потом је дошло до одбијање укњижбе кроз управне спорове и жалбе, па је прошло још четири - пет година зато што је пресуда Врховног суда гласила на предају. Ја сам у том спору успио, одбијена је укњижба Општине Центар Сарајево. Ћаба није једини бивши власник, ту су његова сестра и брат, које заступа мој колега Реља Кнежевић адвокат из Подгорице- напомиње Лепетић.