Ниједна од осам листа, колико их је учествовало на локалним изборима одржаним 27. марта, није стекла услове да самостално формира власт у Беранама. Због тога ће конституисање нове парламентарне већине у овом граду зависи искључиво од договора више политичких субјеката, односно од спремности да праве заједничку коалицију састављену од најмање 18 одборника колико је и потребно за вршење власти. Сасвим је извјесно да једино Демократска партија социјалиста (ДПС), иако је освојила највише мандата, и то девет, неће бити дио локалне власти с обзиром да су све политичке групације у Беранама, које су стекле парламентарни статус, јасно поручиле да са овом партијом неће правити никакве постизборне комбинације. Како тренутно ствари стоје и Социјалистичка народна партија(СНП), иако је укњижила седам мандата, далеко је од могућности да буде стожер локалне влсти, јер су сви политички субјекти, сем листе ДФ-а "За будућност Берана", изричито у више наврата казали да са овом странком не желе постизборно парнерство. У том случају локалну власт би, након постизања коалиционог споразума, једино могле да формирају листе "За будућност Берана", Демократске Црне Горе, "Беране сад", Праве Црне Горе и Уједиљњене Црне Горе и то са укупно 19 одбориника, што се упорно и заговара. Уколико се то не деси извјесно је расписивање нових локалних избора, јер између осталог, СНП и ДФ са укупно 13 одборника не могу самостално формирати локалну власт. Све то говори да се кључ за рјешење дате ситације налази у рукама ДФ-а, која треба да одговори да ли ће остати на фону политике коју заговара СНП, или ће партнере потражити у Демократама, Правој Црној Гори, Уједињеној ЦГ и листи "Беране сад". Ако ДФ изабере ову другу варијанту доћи ће до позиције да буде један од носилаца будуће локалне власти.
Челник листе СНП-а и актуелни предсједник општине Тихомир Богавац истиче да је сасвим логично да на основу постигнутог изборног резултата његова партија са традиционалним партнерима настави да управља Беранама. Међутим, како је казао, СНП-је спреман да прихвати и могућност да оде у опозицију, али да се опроба на поновљеним изборима.
-Ми смо и на овим изборима постигли одличан резултат, што се оправдано поклапа са нашим реалним захтјевима да и у наредном периоду будемо носиоци локалне власти у Беранама. То значи да очекујемо договр са ДФ-ом и Демократама као са нашим досадашњим коалиционим партнерима. Међутим, ако до тог договора не дође спремни смо да идемо у опозицију, што би свакако имало далекосежне негативне последице и за неке друге политичке субјекте. Такође, спремни смо да идемо и на нове изборе – казао је Богавац.
Радојица Живковић, Предсједник ОО Нове српске демократије, која предводи листу "За Будућност Берна, истиче да још увијек нијесу заузели коначни став око формирања власти у Беранама.
-Прије свега чекаћемо да видимо шта ће бити са причом око мањинске владе, па ћемо након тога доносити неке коначне одлуке. Трудићемо се да не дође до понављања избора, што свакао подразумијева конструктивне разговоре са свим политичким чиниоцима, сем са ДПС-ом - навео је Живковић.
Носилац Листе Демократа Дамјан Ћулафић је изричито казао да његова партија неће правити никакве постизборене коалиције са ДПС-ом и СНП-ом.
-Ми заговарамо причу, која је по мени сасвим извјена, да заједно са листом "За будућност Берана", "Беране сад", Правом Црном Гором и Уједињеном Црном Гором формирамо локалну власт. Све друго је за нас неприхватљиво, јер са СНП-ом и ДПС-ом, као што смо то више пута казали, не желимо никакве коалиције у Беранама – навео је Ћулафић.
Сличан став изнијели су и представници листе "Беране сад" и Праве Црне Горе, док су из Уједињене Црне Горе поручили да једино неће са ДПС-ом и да желе да слиједе изборну вољу грађана постигнуту на парламентарним изборима 20. августа прошле године.