Представници Спортско- риболовног клуба "Липљен" тврде да су из Рудника олова и цинка "Градир Монтенегро" у воде Мједеничког потока прије два дана испуштене опасне материје, те да се наставља са тровањем овог водотока, а и ријеке Ћехотине.
Вјерују да су прикупљени подаци довољни да Министарство екологије и Агенција за заштиту животне средине реугују и да се упрва Рудника олова и цинка "Градир Монтенегро" натјера да више опасне материје из флотационог система не испуштају у пљеваљске водотоке, у овом случају Мједенички поток који се налази на подручју Мјесне заједнице Шула.
- Акцидент на Мједничком потоку од стране фирме Градир Монтенегро показује друштвену неодговорност на штету животне средине. Ово није ништа неуобичајено, догађало се и предходних година, али по први пут је рибочуварска служба заједно са представницима МУП-а и пољопривредним инспектором затекла чињенично стање, лакмус папиром утврђено да се ради о јакој бази (ПХ 10) и када је неко од запослених видио присутна службена лица, аутоматски је искључено испуштање отпадних вода - каже Васо Кнежевић извршни директор Спортско-риболовног клуба "Липљен".
Кнежевић истиче да нема никакве сумње да је "Градир Монтенегро" одговоран за тровање поменутог водотока, као и да је извршена контрола квалитета воде директно снимана, како би се избјегла свака сумња.
-Ово је уједно и доказ да Градир Монтенегро загађује Ћехотину, јер су се досад константно позивали на кисјеле воде из старих рударских јама за које они, по њиховом тумачењу, нису надлежни. Сада је у питању јака база, која није из природе и старих јама, већ из њиховог погона (флотација), што значи да су они ти који су одговорни за девастацију. Сада је на надлежном министарству и другим службама да реагују, јер је коначно вријеме да се загађивачи, као што је "Градир Монтенегро", натјерају да поштују важећа законска правила и да зауставе даље тровање Ћехотине. Позивамо Министарство екологије и Агенцију за заштиту животне средине да што прије реагују и да се упознају са проблематиком директно на лицу мјеста, јер је она и прекограничног карактера - закључује Кнежевић.
Из Рудника олова и цинка "Градир Монтенегро"одбацују оптужбе извршног директора СРК "Липљен". Они тврде да све опасне материје долазе из старог рудничког окна и наглашавају да не бјеже од било каквих контрола и провјера.
-Апсолутно немамо никакву одговорност и све опасне материје долазе из старог рудничког окна које ми не контролишемо. Таква ситуација је сваког прољећа, поручују из управе "Градир Монтенегра".
Када је у питању старо рудничко окно, некадашњег Рудника "Шупља Стијена", исто је радило до 1987. године када је Рудник затворен и када је престала подземна експлоатација руда олова и цинка. Постоје и друга окна, јер је експлоатација поменутих руда вршена и прије Другог свјетског рата. У сваком случају, уколико буде озбиљне контроле од државних институција, утврдиће се одакле загађење Мједеничког потока долази, односно да ли опасне материје долазе из флотационог система садашњег рудника или из старих и напуштених рударских јама.