Јако невријеме праћено градом, које је недавно у два наврата захватило дио никшићке општине, направило је велике штете бројним домаћинствима. Комији за процјену штете од елементарних непогода достављено је више од 170 захтјева, од чега се 149 односи на воћњаке и засаде, а остатак је везан за објекте. Најгоре је прошао рејон Жупе никшићке гдје готово да нема села а да нису уништени усјеви и воћњаци. Комисија је обишла терен и евидентирала затечено стање, а њихови извјештаји прослеђују се републичкој Комисији која треба да их разматра и, евентуално, надокнади штету. Предсједник Савјета Мјесне заједнице Жупа никшићка Драгољуб Радуловић за "Дан" наглашава да је тешко да ће тамошња домаћинства бити на тај начин потпомогнута јер већина није осигурала своја газдинства, што је кључни услов да се штета надоканди.
– У Жупи су највише била погођена села Ливеровићи, Заград, Облатно, Бастаје и Југовићи. У последњих неколико година учестала је појава невремена, а прошле године иста та села су највише била погођена и без обзира што су људи подносили захтјеве комисији, кључни разлог што не дође до те надокнаде је управо осигурање газдинстава, која су у Жупи уситњена па људи томе не прибјегавају, истакао је Радуловић.
Свјесни те чињенице у Савјету МЗ су одлучили да се обрате Општини Никшић како би се изнашла могућност да се помогне жупским домаћинима. Радуловић каже да су тражили да се за ову годину домаћинства која су претпјела штету ослободе плаћања пореза на непокретности.
– Мала је вјероватноћа да ће иједно домаћинство добити ишта од те надокнаде, али видјећемо. Кроз ослобађање од пореза на имовину бар у једном дијелу би били потпомогнути, казао је Радуловић.
Дарија Вукотић из општинске Комисије за процјену штета на пољопривредним засадима за "Дан" је казала да су из жупских села добили 85 захтјева, од чега највише из Ливеровића, односно 47. Град је напрвио велику штету и у Драговољићима одакле су добили 46 захтјева, а из Лукова 17. Миливоје Милашиновић у Комисији је задужен за штете на објектима којих су, како нам је рекао, ове године биле 22. Од вјетра су оштећена три објекта, од пожара четири, а од недавног земљотреса 15. Милашиновић истиче да су то углавном старији објекти у којима у тренутку земљотреса нико није живио.