Opština Bar podržala je po peti put razvoj zanatske djelatnosti kroz dodjelu bespovratnih sredstava lokalnim zanatlijama za realizaciju njihovih biznis planova, a tim povodom je upriličeno potpisivanje ugovora sa dobitnicima podrške.
Ugovore je potpisao predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, koji je izrazio zahvalnost dobitnicima na želji da učestvuju u ovom programu, ukazujući na kvalitet pripremljenih planova čija će realizacija nesumnjivo doprinijeti razvoju lokalne ekomonije.
- Opština Bar u kontinuitetu, od 2019. godine, kroz dodjelu grantova podržava sve ono što vodi ka kreiranju novih radnih mjesta u realnom sektoru, vođena idejom da snaga lokalne ekonomije počiva u preduzetništvu, a posebno u zanatstvu. Stoga smo sa posebnim osjećajem kreirali Program podrške razvoju zanatske djelatnosti i raduje nas činjenica da smo uspjeli da ove godine podržimo čak 11 zanatlija, te da ćemo plasirati sva sredstva predviđena Budžetom za 2023. godinu u ukupnom iznosu od 20.000 eura - kazao je Raičević.
On je istakao da će lokalna uprava, kao i do sada, biti otvorena za saradnju, uz najavu da će sa ovom i sličnim praksama nastaviti i u narednom periodu, a sa željom i tendencijom da već sljedeće godine budu uvećana budžetska sredstva za ovu svrhu.
- Imaćete našu punu podršku, ne samo u dijelu obezbjeđivanja finansijske podrške, već ćemo aktivno učestvovati i u promociji i plasmanu vaših proizvoda i usluga sa željom da vaši biznisi budu uspješno realizovani - poručio je predsjednik Raičević.
Sekretarka Sekretarijata za privredu Opštine Bar i predsjednica Komisije za raspodjelu sredstava, Marina Trceta istakla je da je cilj Programa za podršku razvoja zanatstva u opštini Bar, između ostalog, očuvanje tradicije i kulture samog grada kroz razvoj tradicionalnih zanata, unaprijeđenje poslovnog ambijenta i turističke ponude, ali i promocija svih zanatskih djelatnosti i zanatlija koji rade na poboljšanju svojih proizvoda i usluga.
Rajko Čurović, jedan od dobitnika granta lokalne uprave, koji se bavi proizvodnjom jedinstvenih suvenira od maslinovog drveta i epoksi smole, kazao je da će mu podrška Opštine Bar značiti mnogo u unaprijeđenju poslovanja.
- Zahvaljujući dobijenim sredstvima biću u prilici da ubrzam određene segmente svog posla. Vjerujem da proizvodnja suvenira ima svoje mjesto, prije svega na primorju zbog turizma i preporučio bih ovaj zanat i mlađim generacijama jer je vrlo interesantno -, istakao je Čurović.
Kroz drugi Javni poziv Opštine Bar za podršku razvoju zanatstva za 2023. godinu, pored Čurovića, podržano je još šest barskih zanatlija: Marija Vukčević sa planom „Zdravljem do dodira ljepote“, Sead Kovačević za adaptaciju enterijera u postojećoj zanatskoj djelatnosti, Nemanja Jović za potrebe opremanja frizerskog salona „Rock n hair“, Amra Saljević sa planom unaprijeđenja poslovanja u frizerskoj djelatnosti, Zorka Čelebić za biznis plan „Krojački salon Zorica – budi u trendu“, te Almira Međedović i DOO „Monte-Tivar“ za unaprijeđenje poslovanja. Prethodno su, na osnovu prvog Javnog konkursa u ovoj godini, podržane četiri biznis ideje kroz dodjelu sredstava za finansiranje opravdanih troškova, poput nabavke opreme i alata namijenjenih isključivo za obavljanje zanatske djelatnosti, nabavke repromaterijala za izradu proizvoda, učešća na domaćim i međunarodnim sajmovima i manifestacijama…
Od početka implementacije ovog programa, lokalna uprava je plasirala gotovo 40.000 eura budžetskih sredstava na ime podrške razvoju zanatstva, prepoznajući kao održive i inovativne biznis ideje 20 zanatlija sa teritorije opštine.