Предсједник општине Душан Раичевић, у сусрет Дану општине који се прославља 24. новембра, у разговору за "Дан" подсјећа да су на самом почетку пандемије вируса корона донијели низ мјера подршке грађанима и привреди у вриједности од чак милион еура.
-Те мјере су предвидјеле различите олакшице и помоћ у функционисању локалне привреде, нарочито туристичке привреде и малих предузетника, током трајања рестриктивних мјера када им је рад био отежан. Општина је обезбиједила помоћ и здравственим установама, све то уз помоћ Тима за заштиту и спасавање - каже Раичевић.
Истиче да их криза и велики изазови током пандемије нијесу спријечили да доврше кључне капиталне пројекте, али и да започну неке нове инвестиције.
-У јулу ове године завршен је и отворен нови надвожњак, с кружним током и приступном саобраћајницом и 180 нових паркинг мјеста, у шта смо уложили 2,4 милиона еура. У редовно одржавање локалних путева уложено је око 700.000 еура, а пробијамо и нови путни правац на дионици Луњићи - Микулићи у сарадњи са Војском ЦГ. По први пут је изграђена водоводна мрежа и прикључак на регионални водовод за Велики Пијесак, у вриједности од 560.000 еура, чиме су створени предуслови да ово туристичко мјесто коначно ријеши питање уредног водоснабдијевања и повећа квалитет своје понуде. Недавно је и Влада усвојила информацију о уступању изградње инфраструктуре и обављања комуналних дјелатности јавног водоснабдијевања и управљања комуналним отпадним водама у насељима Добра Вода, Велики Пијесак и Утјеха у Бару, те у насељу Круче у Улцињу. Регионални водовод Црногорско приморје обавезао се да реализује овај пројекат, у циљу трајног рјешавања питања водоснабдијевања у безводним крајевима двије општине, а након што су Општине Бар и Улцињ пренијеле прије 11 мјесеци надлежност Влади Црне Горе- казао је Раичевић.
Према његовим ријечима, од средстава која су добили кроз ЕУ пројекте обновили су театар у Старом граду, као и царинарницу која служи као нови инфо- центар за туристе, у вриједности од 75.500 еура, а урађена је и бронзана макета Старог Бара.
-У Старом Бару изграђена је Кућа маслина у вриједности од око милион еура, која ће ускоро бити отворена, и која ће постати регионални центар маслинарства. За маслинаре смо омогућили и финансирање отклањања последица пожара у маслињацима на подручју Мркојевића у износу од 36.880 еура. Пројекат реконструкције шеталишта и трга у Сутомору, који је у овој фази завршен, показао се као сјајна инвестиција. Грађани и туристи одушевљени су новим лицем Сутомора, које полако добија нови имиџ атрактивне дестинације за одмор. У наставку пројекта, на чему већ радимо са Морским добром и Управом за јавне радове, довршићемо реконструкцију шеталишта и изградити нови трг. Изградили смо и спомен -парк на мјесту некадашњег логора, који је деценијама био запостављен. У нови парк код дворане на Тополици уложено је 315.290 еура, а расписан је и тендер за изградњу још једног парка, код ОШ "Југославија", док је Општина издвојила и 75.000 еура за санацију крова Дворца краља Николе- истакао је први човјек града под Румијом.
Додаје да су Културном центру упутили намјенска средства у износу од 110.000 еура за ревитализацију биоскопске сале, успостављање и опремање биоскопа савременом техником, у сарадњи са Министарством културе и Филмским центром. У сарадњи са дијаспором, издвојено је 150.000 еура за изградњу школске сале у Мркојевићима, док је ребалансом буџета издвојено 50.000 еура за субвенције за куповину мјесечних карата за несметан пролазак кроз тунел "Созина" мјештанима МЗ Црмница.
-Одлучили смо се за ребаланс, прије свега због значајно већих прихода од чак 50 одсто преко планираног износа од наплате пореза на непокретности. Умјесто планираних шест милиона у овом периоду очекује се наплата од чак девет милиона еура по том основу, што говори о великој посвећености и ефикасности локалне управе и одговорној фискалној политици. Осим тога, усаглашавање буџета неопходно је и због субвенција кроз пакете мјера подршке, за шта је Општина опредијелила преко милион еура - казао је Раичевић.