
To su juče poručili iz Udruženja drvoprerađivača ističući da je na sceni pravi ekološki genocid koji prijeti da sa zemljom sravni ogromne komplekse četinarske šume kako u Nacionalnom parku "Prokletije", tako i izvan njega.
– Obišli smo teren i uvjerili se da je stanje mnogo gore nego prije mjesec dana, iako iz nadležnih institucija stižu saopštenja da se situacija drži pod kontrolom. Lako se da vidjeti da imamo ogromne komplekse četinarske šume gdje se potkornjak širi velikom brzinom, ostavljajući za sobom pravu pustoš. To može da vidi svako ko hoće da vidi. Posebno zabrinjavajuće stanje je u Nacionalnom parku "Prokletije" gdje vlada pravi ekološki haos i gdje iz dana i dan imamo sve više oboljelih stabala. Ništa bolje stanje nije u šumama koje se prostiru izvan nacionalnog parka – kazali su iz pomenutog Udruženja.
Oni su ponovo pozvali nadležne državne organe da, umjesto što, kako su naveli, raspisiju neke diskutablone tendere za sanitarnu sječu, preduzmu hitne mjere da se sačuva zdrava šuma od najezde bolesti i parazita.
– Mi smo uporno stavljali do znanja da se u šumama nalazi mnošto takozvanih izvala, kao i stabala koja su počela da se suše. Ta stabla se suše zbog bolesti koju izazivaju paraziti. Stavljali smo do znanja, kao i brojni stručnjaci, da se moraju uklanjati oboljela stabla, kako bi se spasila ona zdrava. Međutim, sem nekih sitnih pokušaja i postavljanja manjeg broja feremonskih klopki koje treba da pokaži samo trenutni broj parazita, nijesu preduzete nikakve sanacione mjere da se šume zaštite od daljeg propadanja. Nije bilo adekvatnog čišćenja terena i sanitarne sječe oboljelih stabala, tako da je parazitima omogućeno da napadaju zdrava stabla i da prosto osvajaju ogromne komplekse šuma. Zato je potrebno da se pod hitno formira nezavisna komisija sastavljena od istinskih stručnjaka, koji će sagledati stvarno stanje u plavskim šumama i donijeti plan na osnovu kog će se po hitnom postupku pristupiti sprečavanju daljeg propadanja šuma – istakli su iz ovog Udruženja.
Dodali su da samo u dijelu Nacionalnog parka "Prokletije" ima od 50 do 70 hiljada stabala koja bi morala biti obuhvaćena sanitarnom sječom. Predložili su da se nađe model po kom bi lokalno stanovništvo moglo da porušena i oboljela stabla u Nacionalnom parku iskoriste za ogrev.
Коментари (0)
Оставите свој коментар