– Površina pod napadom potkornjaka na Prokletijama je 1.570.000 m2. Kako bismo odmah na početku sezone pristupili pripremi mjera za suzbijanje potkornjaka, locirana su područja koja su zahvaćena gradacijom i od marta 2024. godine krenulo se sa postavljanjem feromonskih klopki na površini od 1.977.454 m2 – objasnili su iz Agencije.
Žarišta su se pojavila na lokacijama Horolac, Treskavac, Bajrovića katun, Bakovića katun, Đurički katun, Ribljak, Vodozahvat, Bogićevica itd., a na svakoj lokaciji koja je zahvaćena gradacijom postavljene su feromonske klopke.
– Naš cilj je bio da zaustavimo gradaciju, odnosno stvaranje novih žarišta, u čemu smo uspjeli. Imajući u vidu da u zemljama u okruženju borba protiv potkornjaka traje više od decenije (i pored intenzivne sječe), ono što je realni pokazatelj jeste broj ulovljenih jedinki potkornjaka – 14.228.363 – tokom jedne vegetacione sezone. Ako se uzme u obzir podatak da 100 do 150 jedinki zastupljenih vrsta može izazvati sušenje jednog stabla, onda se može konstatovati da je sačuvano oko 100.000 stabala – kazali su iz Agencije.
Naglašavaju da je konkretni učinak feromonskih klopki na smanjenju sušenja smrčevih stabala (šuma) na području Prokletija baziran na činjenicama.
– Rezultati su evidentni jer nema novih žarišta i borba se mora nastaviti i tokom iduće sezone. Ako uzmemo u obzir da su šume u centralnoj Evropi desetkovane od napada potkornjaka i da su u posljednjoj deceniji gradacije intenzivirane, naši razultati su značajni i u poređenju sa mjerama koje se preduzimaju u Evropi. Sada se potkornjaci (kao, uostalom, i sav živi svijet) nalaze u fazi mirovanja i odmah tokom ranog proljeća aktivnosti se moraju nastaviti – ističu iz Agencije.