Како тренутно ствари стоје око 150 рудара Рудник мрког угља у Беранама и овогодишње првомајске празнике дочекаће без икаквих чврстих гаранција да ће се изнаћи рјешење за поновно активирање јаме "Петњик". Због тога ће и даље вријеме проводити на бироу рада, уз констатацију да су, у последње двије године, сва обећања око поновног активирања рудника остала мртво слово на папиру.
-Послије свега добијамо утисак да држаава не препознаје значај беранског рудника. Ништа није битније урађено да се поново успостави експлоатисање угља из јаме "Петњик". То је права штета за наш град, јер већ двије године преко сто бивших радника рудника је из производње пресељено на биро рада. Једноставно показује се да се ништа не ради на смањивању незапослености у Беранама. Колико смо упознати, рјешења нема, јер Влада није хтјела да на прави начин размотри захтјеве руководства рудника и издвоји средства за превоз угља од Берана до Пљеваља - заједничка је оцјена бивших рудара.
Подсјећамо, рудник у Беранама од грчке компаније Балкан Енерџи прије осам година преузело је предузеће Металфер из Сремске Митровице. Тада је у руднику, уз упошљавање 150 радника у три смјене, покренута производња. Производња је поново прекинута прије двије године, кад је само петнаестак радника остављено да одржавају расположиву опрему. Као главни разлог за обуставу производње наведено је да у дужем периоду губитке рудника у Беранама покрива власник из Србије.
Извршни директор рудника Никола Шћекић, је, ипак, изразио наду да би могло доћи до поновног покретања експлоатације угља.
-У послење вријеме вођени су одређени разговори са представницима Министарства капиталних инвестиција и Електропривреде око изналажења могућности за поновно покретање рудника. Надамо се да ће се ти разговори наставити и да ће се коначно доћи до неког одговарајућег рјешења. Тим прије, кад се зна да је због новонастале ситуације дошло до раста цијене угља на свјетском тржишту – нагласио је Шћекић у изјави за "Дан".
Он је казао да је се јама "Петњик" редовно одржава и да би, уз одређена додатна улагања, производња могла да почне чим се за тако нешто укаже одговарајућа прилика.
- Након потапања због нестанка струје испјели смо да уклонимо воду из јаме. На тај начин су створени услови за редовно одржавање постројења. Сигурно да је потребо низ додатних интервенција, али све то може да се премости уколико се дође до одређених договора око експлоатације руде – нагласио је Шћекић.