У прес центру хотела "Бијела Рада", у организацији НВО "Веритас ЦГ" одржано је предавање о превенцији карцинома дојке, на којем су говорили еминентни стручњаци из те области. Како је саопштила координаторка за сјевер Црне Горе Енида Омерхоџић, предавање су организовали у оквиру обиљежавања Међународног мјесеца борбе против карцинома дојке.
Доктори из Клиничког центра Црне Горе говорили су о важности превентивних прегледа, факторима ризика.
- Циљ нам је пружање психолошке и психосоцијалне подршке, и ова предавања су управо подршка женама које се тренутно боре са карциномом, наравно, здравим женама желимо бити глас превенције-казала је Омерхоџић, и истакла да ће предавање бити одржано и у Тивту.
Онколог доктор Салим Салковић, говорио је о факторима ризика који доводе до карцинома дојке који је казао да постоје фактори на које можемо, и они на које не можемо утицати.
-Фактори на које не можемо утицати су пол, животна доб, а насљедни фактори су веома важни у настајању карцинома дојке, постоје и неки гени чија мутација може довести до развоја карцинома. Фактори ризика на које ми можемо утицати су стрес, гојазност, физичка неактивност, конзумирање алкохола и дувана, кориштење контрацептивних средстава у периоду пост-менопаузе, али нажалост, њихов удио у карциному дојке је далеко мањи. Постоје велике контроверзе око тога да ли исхрана утиче на појаву рака дојке, рађене су бројне студије, у току је велика ЕПИЦ студија која ће дати значајније резултате, али нека истраживања су показала да може постојати веза између исхране и рака дојке. Конзумирање дувана повећава ризик за рак дојке 14%, односно 24% за жене које су почеле да пуше прије 17 година старости-нагласио је др Салковић.
Интерниста онколог, др Невенка Луковац Јањић, на данашњем предавању је казала да је превенција малигних болести најважнији дио приче у онкологији.
-Ми требамо учинити све да превенирамо појаву болести. Постоји велики број фактора ризика на које ми сами можемо утицати, и свакога дана их морамо бити свјесни. Како живи савремена жена, и колико је у току радне неђеље посвећена себи, колико има простора да практикује здраве стилове живота?
Додала је да то подразумијева правилну редовну исхрану, заступљеност воћа, поврћа, влакана, житарица од цијелог зрна и друго.
-Жена би требало да је физички активна, било би иделано да три пута неђељно макар по 30 минута има умјерену физичку активност, све то смањује ризик од канцера. То што немамо, или сматрамо да немамо факторе ризика, не значи да не треба да радимо гинеколошке и прегледе дојки, да се не одазивамо на скрининг. Скрининг и рано откривање је наједноставнији и најефтинији начин борбе против канцера“, закључила је др Луковац Јањић.Иначе, невладину организацију "Веритас ЦГ“ чине жене које пролазе кроз борбу са карциномом, уз свесрдну подршку психолога и онколога који учествују у њиховим програмима.