Prema riječima profesora Radivoja Bogavca, koordinatora na projektu, opšti cilj programa je bio usmjeren na podizanje svijesti zajednice o prednostima koncepta i preduslovima funkcionisanja proširene odgovornosti proizvođača posebnih vrsta otpada.
– Informisanje mladih i šire javnosti o prednostima odvajanja komunalnog otpada za reciklažu i prednostima reciklaže za očuvanje životne sredine je jako bitno u konceptu očuvanja životne sredine i održivosti zajednice uopšte.Tokom realizacije projekta su izrađene edukativne brošure i informativni flajeri za građane i srednjoškolsku populaciju. Plasmanom i podjelom edukativnog materijala povećala se informisanost srednjoškolaca i građana o ciljevima projekta, proaktivno se promovisao značaj proširene odgovornosti proizvođača posebnih vrsta otpada i efekti reciklaže kojom prilikom su se i građani i učenici, kao i šira javnost dodatno upoznali o važnosti promocije cirkularne ekonomije i njenih pozitivnih efekata na društvo – kazao je on.
Saradnik na projektu prof. Tomislav Tomović je kazao da se uspješno promovisalo kreiranje osjećaja odgovornosti svakog pojedinca u procesu selekcije i sortiranja otpada u cilju stvaranja preduslova za kreirenje uspješnog ambijenta za koncept proširene odgovornosti proizvođača posebnih vrsta otpada i njegove dugoročnije upotrebe kao i promocija recuklaže i njenog pozitivnog efekta u energetskoj održivosti društva i zaštiti životne sredine.
– Održane su tri informativne radionice sa 60 učenika treće godine u Bijelom Polju iz JU Gimnazija "Miloje Dobrašinović" kojom prilikom se povećao stepen informisanosti i znanja učenika o prednostima proširene odgovornosti proizvođača posebnih vrsta otpada, cirkularne ekonomije, reciklaže, održivog upravljanja otpadom, itd. EPR predviđa koncept "zagađivač plaća", a podrazumijeva finansijsku i operativnu odgovornost proizvođača za upravljanje otpadom koji nastaje nakon što potrošač upotrijebi proizvod. Sistem upravljanja otpadom u Crnoj Gori mora se drastično poboljšati, a sistem kakav je predstavila Privredna komora predviđa povećanje stope sakupljanja i recikliranja otpada kroz postepeno uvođenje šeme proširene odgovornosti proizvođača.
Projekat je trajao sedam mjeseci i podržan je od strane Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore.