Са протеста у Марини / фото: Д.С.
17/11/2021 u 06:38 h
Dragan StojanovićDragan Stojanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Протест власника рибарских и такси туристичких бродова у барској Марини: Дажбине остале исте, а посла нијесу имали

Наши чамци и бродови су на сувом везу, нијесмо остварили никакве приходе. Упркос томе, Марина ад тражи да платимо пун износ накнаде за везове, а ми нијесмо у могућности да то учинимо, казао је Предраг Аџић

Удружења рибара и такси туристичких бродова, која окупљају око 300 чланова, јуче су организовала протест у барској марини како би указали на крајње незавидан положај у ком се налазе превасходно од почетка епидемије вируса корона.

Како наводе, проблеми су високе цијене везова у ад Марини, недостатак инфраструктуре, а подсјетили су и на проблеме с којима се суочавају дуже од десетак година. Захтјеве су послали Министарству капиталних инвестиција, а дио захтјева адресиран је на Министарство пољопривреде. Међутим, конкретних рјешења и одговора нема, а обавезе члановима поменутих удружења свакодневно пристижу на наплату.

Власници рибарских и такси туристичких бродова, како наводе, мјесецима безуспјешно траже да им се смање накнаде за везове у Марини ад, јер због економске ситуације изазване пандемијом у прошлој години готово да нису остварили никакав приход. Наводе да су имали могућности да раде, али прошле године, како тврде, рибу нису имали коме да пласирају, а није било ни туриста који користе услуге такси бродова. Међутим, чланови поменутих удружења, за разлику од осталих привредника, нису добили бенефиције од надлежних институција.

Све остало само на обећањима

Предсједница Удружења пливарица Сања Никезић подсјећа да то удружење дест година апелује да се ријеши проблем рибара на рибарским бродовима.

-Годину и по покушавамо да разговарамо са надлежним Министарством капиталних инвестиција и Министарством попљопривреде. До данас све је остало на обећањима. Немамо одговора на питања да ли и на који начин би нам министарства помогла. Високе цијене везова плаћамо на годишњем нивоу. Током прошле године, када је почела епидемија, ми јесмо имали дозволу да рибамо, али нисмо имали начина да пласирамо рибу те нисмо имали приходе да бисмо извршили плаћања. У Хрватској, Шпанији, Италији, рибари су ослобођени плаћања везова. Они плаћају само инфраструктуру- казала је Никезић.

Предсједник Удружења таки бродова Црне Горе Предраг Аџић подсјећа да током 2020. године туристичког промета уопште није ни било због општепознате ситуације до које је довела епидемија вируса корона.

-Наши чамци и бродови су на сувом везу, нијесмо остварили никакве приходе. Упркос томе, Марина ад тражи да платимо пун износ накнаде за везове, а ми нијесмо у могућности да то учинимо. Обраћали смо се менаџменту Марине, ни претходни ни садашњи менаџмент ништа нијесу урадили по питању наших захтјева. Садашњи менаџмент каже "нека вам проблем ријеше они који су вам обећавали рјешење". Ми тражимо да нас ослободе плаћања везова за 2020. годину када нијесмо могли да радимо. У министарствима нам кажу "нема вас ниђе" као да не постојимо. Морско добро је дало својим закупцима двије године снижење цијена 50 одсто. Неријешени имовинско- правни односи у барској марини негативно се одражавају на наше пословање. Такође, немамо ријешена мјеста пристајања на плажама, немамо пристаништа, гатове, док наше колеге у Боки све то имају- казао је Аџић.

Продаја рибе у прошлој години, због лоше туристичке сезоне и свеукупне економске кризе, свела се на један до два одсто у односу на 2019. годину. Упркос томе, дажбине су остале исте, посебно накнаде за везове у Марини ад.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 08:07