Мини-хидроелектрану "Миоље поље" која је саграђена на беранском градском водоводу коначно је пуштена у рад. Ради се о првој електрани у Црној Гори која се налази у власништву једне општине, односно предузећа чији је Општина оснивач. Да су, након пробног рада, почели да се производе први киловати струје у поменутој централи потврђено нам је и из Друштва са ограниченом одговорношћу "Бенерго", које је прије неколико година формирала Општина Беране са циљем да се бави произодњом, преносом, дистрибуцијом и трговином електричном енергијом.
-Послије бројних перипетија, административних баријера и пробног рада мини хидроелектрана на градском водоводу коначно је профункционисала и представља прву такве врсте у Црној Гори. Недавно смо потписали уговор са Црногорским оператером тржишта електричне енергије (ЦОТЕЕ) о подстицајној цијени струје из обновљивих извора енергије. На тај начин је произведена струја у овој електрани почела да се испоручује тржишту, што је од великог значаја за нашу општину - каже директор "Бенерга" Никола Ћојбашић.
Он је устврдио се да се ради о корисној и исплативој инвестицији с обзиром на то да ће мини-хидроелектрана на мјесечном нивоу остваривати доходак у висини од око 20 хиљада еура.
- Ова мала хидроелектрана има снагу од око 300 киловата, што значи да ће, ако се сагледају садашње тржишне цијене, на годишњем нивоу производити струју у вриједности од око 250.000 еура. Зна се да ми произведену струју не можемо директно користити, већ да је морамо усмјеравати ка електроенергетском систему Црне Горе, што је већ и урађено. Али, наше предузеће ће зато добијати нивац од продате струје, што потврђује да се дугорочно ради о исплативом пројекту – навео је Ћојбашић.
Из предузећа "Бенерго" увјеравају да се ради о чистом еколошком пројекту и да поменута мини-хидроелектрана ничим неће негативно утицати на квалитет воде са градског водовода.
- Потпуно је нетачно да ће постављање постројења на градском водоводу за потребе хидреоектране штено утицати на воду коју пију потрошачи у Беранама. Ради се о чисто еколошком пројекту, јер вода приликом проласка кроз турбине неће имати никаквих негативних утицаја. Уосталом, у развијеним земљама Европе урађено је доста електрана на сличном принципу, што указује да процес производње електричне енергије не мијења квалитет воде за пиће. Све то говори да ће грађани и даље имати квалитетно и уредно водоснабдијевање – поручили су из предузећа "Бенерго".