
Kako je istakao Vasilije Mićunović istraživanje je obuhvatilo 1.012 ispitanika iz osam crnogorskih opština,a realizovano je uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava u okviru projekta "Unapređenje socio-ekonomskog položaja Roma i Egipćana u Crnoj Gori".
– Iako je država u proteklim godinama preduzela određene mjere za poboljšanje položaja Roma i Egipćana, rezultati istraživanja pokazuju da su oni i dalje na društvenoj margini i da je potrebno dodatno angažovanje kako bi se obezbijedila ravnopravnost i poboljšao kvalitet života pripadnika ovih zajednica, posebno u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, stanovanja, zdravstvene zaštite i društvene inkluzije - kazao je Mićunović i dodao da je istraživanje obuhvatilo i aspekte prosjačenja i ugovorenih /dječjih brakova.
– Dječji/ugovoreni brakovi su problem u svim opštinama, pri čemu je donja granica starosti za ulazak u brak u nekim slučajevima čak 14 godina. Svi ispitanici podržavaju zakonske mjere protiv ugovorenih/dječijih brakova i apsolutno su saglasni da je izuzetno važno podizati svijest o posljedicama ugovorenih brakova - kazala je Jelena Milić direktorica Dnevnog centra "Defendologija" u Nikšiću.
Dodala je i da 41 odsto ispitanika ističe da se sklapanje ugovorenih/dječjih brakova dešava povremeno što je jedan vid relativizacije i vrlo je zabrinjavajuće.
Ona je dodala da je da više od polovine ispitanika (542) iz Podgorice, te da Podgorica i Nikšić imaju viši stepen zaposlenosti u odnosu na ostale gradove, 64 i 57 odsto. Berane se izdvaja po velikom broju ispitanika sa statusom stranaca sa privremenim boravkom, Tivat ima najviši prosječan prihod domaćinstava, ali i visok stepen diskriminacije, Bijelo Polje i Bar imaju veliki procenat ispitanika bez osnovnih uslova za život (voda, struja).
–U Nikšiću 57 odsto ispitanika je zaposleno, svega sedam ispitanika nema nikakva dokumenta, dok njih deset ne koristi zdravstvene usluge zbog nedostatka zdravstvene knjižice. Trećina ispitanika iz Nikšića nema završenu školu, 72 odsto njih je lično osjetilo ili prepoznalo određene situacije u kojima su se našli kao diskriminišuće, 13 odsto ispitanika se u jednom trenutku bavilo prosjačenjem, a 77 odsto njih tvrdi da u njihovoj zajednici postoje ugovoreni brakovi - navela je Milić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар