Година за нама била је изазовна за Бијело Поље са више аспеката. Настављена је пандемија вируса корона, дошло је до промјене власти на државном нивоу, а због кашњења са усвајањем државног буџета, били су успорени радови на реализацији капиталних пројеката који су од суштинског значаја за развој града, казао је у разговору за "Дан" предсједник Општине Петар Смоловић.
Поводом 3. јануара, Дана општине, Смоловић истиче да је, упркос свему наведном, локална управа испунила све оно што је обећала грађанима, а што спада у надлежност локалне самоуправе.
– Најважније је да смо стабилизовали финансијску ситуацију. Редовно смо исплаћивали обавезе према банкама и запосленима, сустигли смо плате, а чак смо исплатили и камату на кашњење зарада. Нијесмо се задужили ни један једини цент, већ се константно раздужујемо за неких два милиона еура годишње. Такође, наставили смо са смањењем оперативних трошкова пословања, а повећали смо и давања према свим корисницима буџета, од спорта до социјале – истиче Смоловић и додаје да су за четири године самањили број запослених у локалној управи за пет одсто.
– Имамо ту још да урадимо, тако да смо планирали отпремнине ако неко жели да оде из Општине. Ради се и нова систематизација за оптимизацију броја запослених – каже Смоловић.
А да се у Бијелом Пољу боље живи, он потврђује примјерима повећања накнада за новорођенчад која су сада 250 еура, давања за више од 250 редовних студената, као и за спортисте, особе са инвалидитетом и студенте без оба родитеља...
Каже да се у протеклом периоду улагало у образовање, здравство, пољопривреду, културу, спорт....и да, када се сабере све урађено и уговорено у току претходне четири године, укупни износ уложеног и уговореног прелази рекордних 100 милиона еура.
– Кад је у питању ова година, која тек што је почела, треба удружити знање и искуство, те сложно помоћи са свих нивоа, како би се започето у Бијелом Пољу завршило, да би грађани коначно осјетили бенефите кроз запосленост и долазак туриста. Мора се радити на развијању сеоске инфраструктуре, уз стални рад на повећању броја запослених. Зато бих желио да најавим 180 радних мјеста у овој години, 50 кроз омладинско и женско предузетништво, 70 кроз програм са ЕУ, а још 60 људи ће бити запослено у новом трговачком објекту Лидл, који ће бити отворен у Бијелом Пољу – наглашава Смоловић.
Саопштио је да ће бити асфалтирано и 100 километара сеоских путева, за шта ће бити потребно шест милиона еура, од чега ће три милиона бити обезбијеђена кроз кредит, а још три милиона кроз међународну донацију развојних фондова.
– То нам је главни циљ за следећу годину, да сеоско становништво не чека десет година већ да добије услове за останак на селу одмах, а ми то плаћамо наредну деценију. Иначе, Бијело Поље је прва општина у Црној Гори која издваја средства за вјештачку оплодњу, и за те намјене биће издвојено 30.000 еура. Тај предлог једногласно је усвојен на сједници локалног парламента на крају 2021. године – наводи Смоловић додајући да очекује пуну помоћ од Инвестиционо-развојног фонда са чијим представницима је недавно имао састанак. Та помоћ се, каже Смоловић, прије свега односни на финансирање пројеката који су значајни за општину.
– Приоритетне инвестиције локалне управе усмјерене су на унапређење постојеће и изградњу нове инфраструктуре, водоснабдијевање, саобраћај и уређење јавних површина, те заштиту животне средине. Како је један од највећих изазова у Бијелом Пољу лоша путна инфраструктура, посебно према селима, саговорници из ИРФ-а су се сагласили да треба да аплицирамо за бесповратна средства код Свјетске банке, док би преостали износ учешћа у том кредиту они подржали – каже Смоловић.