Podaci ukazuju da na ovom području postoji znatno manje kuća u kojima tokom čitave godine neko živi od onih koje su zatvorene ili se otvaraju samo povremeno. To potvrđuju i sami mještani koji tvrde da je i poslednji popis pokazao da je broj aktivnih domaćinstava na prostoru Murina, koje se nalazi na oko desetak kilometara od Plava, desetkovan u odnosu na neka minula vremena.
– Zbog brojnih negativnih faktora koji su prisutni na sjeveru države, na čitavom području Murina trenutno ima ispod 500 stanovnika. Uz to, na svakom koraku duž Gornjeg Polimlja imamo mnoštvo zatvorenih kuća u kojima niko ne živi, ili se one otvaraju samo povremeno kad njihovi vlasnici dođu sa strane da tu provedu odmor. Ostala su da žive uglavnom staračka domaćinstva, dok se mladi sele u neke naprednije sredine. To je sumorna slika pred kojom niko ko imalo misli dobro ovim krajevima ne može ostati ravnodušan – ističe profesor i mještanin Zoran Jokić.
Podaci ukazuju da je prije pet decenija škola u Murinu upisivala preko sto prvaka, dok ih je prošle godine, zajedno sa područnim odjeljenjima u Velici i Gornjoj Ržanici, bilo svega 12. Jokić navodi da je to potvrda da se ovim krajevima ne piše dobro.
– Sedamdesetih godina prošlog vijeka murinska osnovna škola brojala je preko hiljadu učenika. Taj broj se iz godine u godinu smanjivao, tako da danas ovdje u školskim klupama ima manje od sto đaka. Šta reći poslije svega bez da nije dobro i da nam se, ako se ovako nastavi, ne piše dobro. A ako se ovako nastavi, ovdje više neće imati ko kome da nazove dobro jutro, niti će imati ko koga da sahrani – zaključuje Jokić.
A da Murino zaista bilježi negativne bilanse u svim sferama života, uvjeravaju zatvoreni lokali u centru varošice. O tome svjedoče i privredni kolektivi koji su nekada upošljavali znatan broj radnika.
– Ovdje je nekada uspješno radio pogon fabrike "Titeks" upošljavajući u dvije smjene preko 350 radnika. Imali su Murinjani i brojne prodavnice, hotel, pekaru, mesaru, otkupni centar i štošta drugo. Sad od toga nema ništa, sem jedne prodavnice i nekoliko malih kafana. Uz to, u ovim zimskim danima mogu se vidjeti samo rijetki prolaznici, što sve zajedno ukazuje da ovdje život polako zamire. Tačno je da pojedinci pokušavaju da osmisle da rade nešto od čega bi mogli da žive, ali čim nema naroda, svi su pokušaji osuđeni na propast. To je prava šteta kad se zna da je centar Murina nekada vrvio od naroda i da smo imali vrijedne domaćine sa jakim gazdinstvima – konstatuju mještani.
Dodali su da razvojnoj stagnaciji Murina i iseljavanju stanovništva u velikoj mjeri doprinosi i to što je za saobraćaj dugi niz godina zatvoren put koji preko Čakora vodi prema Peći. Tvrde da bi ponovnim otvaranjem ove saobraćajnice za kompletno ovo područje došli bolji dani.