Stanovnicima gradova sa najzagađenijim vazduhom savjetuje se da izbjegavaju aktivnosti na otvorenom, a pogotovo treba da budu oprezne ranjive grupe građana, kao što su stare osobe, hronični bolesnici, djeca i trudnice, saopštila je savjetnica za kvalitet vazduha u Agenciji za zaštitu životne sredine Gordana Đukanović, prenosi portal RTCG.
Đukanović je za Radio Crne Gore saopštila da osnovu podataka sa mjernih instrumenata analizatora koji su u okviru državne mreže za praćenje kvaliteta vazduha nalaze u Podgorici, Nikšiću, Pljevljima, Bijelom Polju, Kotoru i Baru se može zaključiti da je vazduh zagađen i veoma zagađen posebno u sjevernoj regiji, osnosno na mjernim stanicama u Pljevljima i Bijelom Polju.
Takođe, kazala je Đukanović, registrujemo i veoma visoke koncentracije zagađujućih materija PM 10 i PM 2.5 čestice u Podgorici i u Nikšiću.
-Kako je i ranijih godina zabilježeno, najalarmantnija i najkritičnija situacija je u Pljevljima, tu bilježimo izuzetno visoke satne vrijednosti PM 10 i PM 2,5 čestica koje su u najvećoj mjeri uzrokovane veoma nepovoljnim meterološkim uslovima, koji tamo vladaju, a to su prisutne temperaturne inverzije, visok atmosferski pritisak, odsustvo padavina i magla, tako da kompletna količina emisije zagađujućih materija koje se emituju iz kotlarnica, iz sistema za grijanje domaćinstava, ostaje zarobljena u tom donjem sloju atmosfere tako da su koncentracije u pojedinim djelovima dana zaista visoke-istakla je Đukanović.
Kazala je da su sinoć imali preko 600 mikrograma po metru kubnom satnu koncentraciju izmjerenu u Pljevljima u 21 čas, ali da je sad situacija nešto bolja, ne samo u Pljevljima nego i u ostalim djelovima Crne Gore, ali su i dalje visoke satne vrijednosti.
Istakla je da su akcije koje sprovodi Elektroprivreda Crne Gore povodom zagađenja u Pljevljima za pohvalu.
-Ono što mogu da kažem, je da su ove akcije koje sprovodi EPCG za pohvalu, to su stvari koje daju kratkoročne mjere koje mogu dati rezultate koje smo mi našim prethodnim informacijama o stanju životne sredine odnosno predlozima mjera takođe savjetovali, da građani Pljevalja ozbiljno shvate kao što i jesu. Ne samo ovu situciju sa zagađenjem vazduha, nego i sa ovom prilikom da smanje upotrebu uglja, ložišta, da prihvate ovu ponudu koju im je dala EPCG. Da se u ovim trenucima kada je prisutno maksimalno zagađenje i ovako visoke koncentracije orjentišu na neke druge vidove grijanja-kazala je Đukanović.
Čim se promijene vremenske prilike, navodi Đukanović, biće sigurno bolja situacija.
-Savjetujem građane da iz svoje aktivnosti na otvorenom prilagode u ovim danima, upravo stanju kvaliteta vazduha, zato što se na našem sajtu i sajtu Instituta za javno zdravlje nalaze preporuke kako treba građani da se ponašaju u situacijama ovako prisutnog zagađenja, tako da se ne savjetuje fizička aktivnost na otvorenom, pogotovu treba da budu oprezni ranjive grupe građana, kao što su stare osobe, hronični bolesnici, djeca i trudnice-zaključila je Đukanović.
"Izostale preporuke nadležnih"
Direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Nikola Rovčanin, saopštio je za Radio Crne Gore da je, po mjerenjima relevantnih svjetskih sajtova, u Pljevljima broj PM 10 i PM 2,5 čestica u vazduhu iznosio 700-800, a da je dozvoljeno 50. Naglasio je da su Opština Pljevlja i nadlženi državni organi u potpuno pasivnom odnosu, te da su izostale javne preporuke za ponašanje građana.
Rovčanin je istakao da je stanje i danas isto, te da se, prema najavama, i narednih dana neće bitno mijenjati.
Direktor EPCG je kazao Radiju Crne Gore da Termoelektrana Pljevlja radi u punom kapacitetu, ali ona nije glavni zagađivač vazduha u Pljevljima, već da su to individualna ložišta koja koriste ugalj, kotlarnice...
Dodao je da postoje medicinske preporuke i postupanja po zakonu o zaštiti vazduha, kada nadležni izdaju posebna uputsva - zabrana kretanja, nošenje zaštitnih maski...
"U Pljevljima za mnoge stvari zakasnili"
Milorad Mitrović iz ekolološke NVO "Breznica" istakao je da potez Elektroprivrede Crne Gore, da se računi za struju Pljevljacima smanje za 50 odsto, doživljava pozitivno. Toplifikacija je, dodaje on, davno trebala da se odradi, i ocjenjuje da ona neće biti završena ni naredne godine.
-Dugoročno, mislim da smo za mnoge stvari u Pljevljima zakasnili. Nijesmo samo izgubili vrijeme, izgubili smo mnogo života, mnogo ljudi je oboljelo, mnogo Pljevljaka se raselilo, i to je neka sumorna slika sa kojom se suočavamo-kazao je Mitrović za Radio Crne Gore.
Dodaje da je ovom situacijom najpogođeniji najsiromašniji sloj društva, koji ne može sebi da priušti kupovinu prečišćivača vazduha ili odlazak iz grada.
-To 'hitno' traje 25 godina. Sam život u Pljevljima postao je neizdrživ- poručuje Mitrović.