StoryEditor
Опасне хемикалије у кругу ,, Полимке‘‘ у Беранама
Из предузећа „Кипс“ раније су саопштили да се складиште налази под сталним надзором еколошке инспекције и да нема разлога за било какву панику
БЕРАНЕ – У кругу некадашње Фабрике коже „Полимка“, коју је приватизовала подгоричка компанија „Кипс“, и даље се налази на десетине тона опасних отпадних хемикалија које су коришћене у процесу прераде и штављења коже. То потврђују и бивши радници поменутог предузећа, наводећи да се ради о отровним и запаљивим материјалима опасним по здравље људи. Казали су да је запрепашћујућа чињеница да хемикалије ни послије 15 година нијесу уклоњене из круга фабрике.
– Ми смо у више наврата указивали да су након затварања погона у кругу фабрике остале тоне и тоне отровних и запаљивих материјала који су коришћени у процесу производње и прераде коже. Међутим, да се примијетити да нико и не покушава да тако опасне материје уклони с простора којим свакодневно циркулише велики број људи, иако се зна да се ради о супстанцама које могу да изазову еколошку катастрофу – наводи бивши радник „Полимке“ Душан Вељић.
Радници тврде да се ради о материјалима који су углавном складиштени у такозваном „атомском склоништу“ које се налази са горње стране бивше фабрике, односно изнад садашњег „Кипсовог“ тржног центра, окруженог с два избјегличка насеља гдје живи преко 500 становника. Токсични материјали су, како наводе, одлагани и у једном мањем склоништу близу улаза у садашње предузеће „Кипс“.
– У поменутим склоништима остале су велике количине боја и лакова, разређивача, као и других отровних материјала, попут сумпорне, мравље и сирћетне киселине. Хемикалије су биле упаковане у пластичне бачве које су сигурно у фази распадања. То значи да годинама долази до испаравања опасних материја које загађују ваздух. Да ствар буде још опаснија, ради се о киселинама, бојама, лаковима и разређивачима који при малој непажњи могу да плану и изазову експлозију, што би свакако било погубно – нагласили су бивши радници „Полимке“.
Из предузећа „Кипс“ раније су тврдили да су они поступили по налогу инспекције марта 2009. године и да су извршили сакупљање хемикалија из производних погона и ускладиштили их у бетонском складишту. Истицали су да се то складиште налази под сталним надзором еколошке инспекције и да нема никаквог разлога за било какву панику.
С друге стране, радници сматрају да би стручне екипе морале да истраже цијели простор који је припадао бившој фабрици коже и да одстране све што би могло негативно да утиче на здравље људи.
– С обзиром на то да се ради се о отровима који су врло опасни по окружење, морало би се што прије приступити њихом уклањању док не буде касно – поручили су радници.
Д.Ј.
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
i na WhatsUp kanalu