Чланице Сјеверноатлантског савеза у потрази су за наследником генералног секретара Јенса Столтенберга, чији други мандат истиче наредне године у септембру.
У сједишту НАТО-а у Бриселу почеле су званичне дискусије и могући Столтенбергов наследник могао би да буде представљен на самиту Алијансе у Мадриду крајем пролећа наредне године.
Међутим, спекулације су захватиле Брисел и друге пријестонице чланица НАТО савеза и поједини званичници, дипломате и аналитичари наводе да је након 72 године вријеме да на чело Алијансе дође жена. Други тврде да због непрестаних несугласица са Русијом руководећу улогу у Алијанси треба да има кандидат из источне Европе, што би послало важан сигнал Москви.
Европски портал "Политико" пише да се, из ових разлога, међу званичницима издвајају три кандидата - бивше предсједнице Хрватске Kолинда Грабар-Kитаровић и Литваније Далија Грибускејте, те актуелна предсједница Естоније Kерсти Kаљулаид.
Према наводима портала, Грабар-Kитаровић има највише шансе јер је већ радила у сједишту Алијансе као помоћник генералног секретара за дипломатију од 2011. године до 2014. године.
Kритичари Грабар-Kитаровић сматрају да је она нарушила свој имиџ јер је заузела став крајње деснице током своје неуспјеле предсједничке кампање 2019. године.
Неименовани бивши амбасадор у НАТО-у изјавио је да постоје и очекивања да би Британија могла да покрене снажну иницијативу за функцију генералног секретара како показала да и даље имају утицаја у Европи након Брегзита.
Поједине чланице ЕУ, посебно Италија, сматрају да у бившем министру спољних послова и високом представнику ЕУ за спољну политику и безбједност Федерики Могерини имају доброг кандидата за генералног секретара, али дипломате истичу да она нема подршку Вашингтона.
Остали потенцијални кандидати из Западне Европе су актуелни премијер Холандије Марк Руте и белгијски министар спољних послова Софи Вилмес.