Нови пакет санкција Европске уније према Руској Федерацији, који укључује забрану увоза руске нафте, сигурно ће произвести проблеме на овим просторима, оцијенио је у сриједу, 4. маја Милорад Додик, члан Предсједништва Босне и Херцеговине (БиХ), јавља Radio Slobodna Evropa.
-Ми се не можемо лако пребацити на нека друга тржишта, поготово на тржишта која су скупа. Велико је питање како ћемо у будућем времену. Имамо коректан однос са нафтном индустријом, односно са компанијом која се овдје бави тиме”, рекао је Додик, који је лидер Савеза независних социјалдемократа, владајуће странке у ентитету Република Српска која је и дио државне власти.
Додик каже да је “очигледно да ЕУ убрзава процес искључивања Русије из свих тих ствари” и поновио да “неће дозволити да БиХ уведе санкције Руској Федерацији”.
О ЦИК-у, Хрватима и Изетбеговићу
Што се тиче општих избора у БиХ, Додик је на конференцији за медије у Бањалуци оцијенио да ће бити проведени “у веома сложеним околностима, и међународним и онима у БиХ”.
Додик је за Централну изборну комисију (ЦИК) БиХ казао да “можемо са правом да сумњамо да је подређена одређеним политичким интересима 'муслимана' у Сарајеву и дијела међународне заједнице”.
Он је поновио да избор чланова ЦИК-а БиХ, без обзира на судску одлуку, није законит” додавши да ће “Суд БиХ очигледно бити покриће за такве незаконите одлуке као што је то код ЦИК-а”.
Он је додао да “нема озбиљне земље на свијету да учесници политичког живота, поготово избора, не усаглашавају стандарде везане за изборе, а у БиХ је ту улогу преузео ЦИК”.
-Тема реорганизације живи дуго, Хрвати су са правом незадовољни у Федерацији БиХ. Апсолутно је исправно тражити оно сто је Уставом предвиђено, да се бира српски, хрватски, бошњачки члан. С правом су указивали Хрвати, велика је дипломатска акција била, морат ћемо сјести и договорити се да стабилизујемо ситуацију да дођемо до тих избора. Шта значи територијална организација? РС је недјељива-казао је Додик.
Осврнуо се и на недавну изјаву Бакира Изетбеговића, предсједника водеће бошњачке Странке демократске акције (СДА), “да ови избори треба да покажу да једна трећина Срба и Хрвата не може да одређује шта треба да ради 60 одсто 'босанских патриота”.
Додик је казао да је то “директан удар на Дејтонски споразум, а да на то нема никакве реакције”.
ЦИК расписао изборе за 2. октобар
У Бањалуци је одржан састанак владајуће коалиције у ентитету Република Српска, једног од два бх. ентитета. Домаћин састанка био је предсједник Уједињене Српске Ненад Стевандић.
Били су присутни лидери СНСД-а Додик, Народног демократског покрета Драган Чавић, Социјалистичке партије Петар Ђокић, Народне партије Српске Дарко Бањац, а из Демоса замјеник предсједника Споменка Стевановић.
Предсједник Уједињене Српске Ненад Стевандић рекао је да “владајућа коалиција у Републици Српској нема проблема у стратешком опредјељењу како да наступа на будућим изборима и сачува стабилност Републике Српске у сваком смислу”.
-Ми се избора не плашимо. Штавише, сматрамо се јединима који могу озбиљно са њима да се баве и да побиједе. Са друге стране, желимо да задржимо стабилност свих институција, да водимо одмјерену социјалну и добру националну политику и у нашим међусобним односима нема проблема по том питању- казао је Стевандић.
Замјеница предсједника Демоса Споменка Стевановић казала је да желе да се избори одрже 2. октобра.
-У БиХ је, још од потписивања Дејтонског споразума, једино у континуитету политичка криза, која уназад годину дана доживљава кулминацију- оцијенила је Стевановић.
Сљедећи састанак заказан је за наредну сриједу, а домаћин ће бити лидер Народне партије Српске Дарко Бањац.
Централна изборна комисија Босне и Херцеговине расписала је на сједници одржаној у сриједу, 4. маја Опште изборе који би се требали одржати у недјељу, 2. октобра 2022.
На овим изборима грађани БиХ бирају чланове Предсједништва и заступнике у Парламентарној скупштини БиХ, заступнике у парламентима ентитета Република Српска и Федерација БиХ те заступнике у десет кантона у Федерацији БиХ.
Парламентарна скупштина Босне и Херцеговине још није усвојила буџет за прошлу, као ни за текућу годину.
Израда буџета за текућу 2022. годину, у којем би се требала предвидјети и средства за одржавање избора, још је у току.
Из ЦИК-а БиХ нагласили су да ће бити потребан већи износ од 11,72 милиона марака (више од шест милиона еура) колико је коштало одржавање претходних општих избора одржаних 2018. године.