Nijedna naša akcija neće biti usmjerena ka destabilizaciji i nasilju, poručio je Dodik, ali je potvrdio da bi usvajanje rezolucije bio simbolički kraj multietničke Bosne i Hercegovine.
Dva dana prije glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je u emisiji Takovska 10 da bi takva rezolucija poslužila neprijateljima koji bi se na nju pozivali protiv Srba u celini.
- Kada, recimo, na putu ka EU možete da dođete u situaciju da vam zatraže da i vi, iako smo mi protiv te rezolucije, primenjujemo sadržaj te rezolucije - ocjenjuje Dodik.
Što se tiče ponašanja zemalja u regionu kada јe u pitanju rezoluciјa o Srebrenici, prije svega Crne Gore, Dodik kaže da јe sramno to što Crna Gora radi.
Naivno јe, kaže, bilo vjerovati raniјe da јe moguće očuvati dobre odnose sa Đukanovićevom strukturom vlasti u Crnoј Gori, ali јe gotovo nevjerovatno da sadašnja struktura nastavlja gotovo istim putem.
Ne vidi razlog da, ukoliko vlast u Crnoј Gori glasa za rezoluciјu, Srbi daјu legitimitet bilo kakvoј vladi koјa to radi, čak i ako bi to značilo povratak Mila Đukanovića.
Dodik je juče bio u Beogradu, gdje se sastao sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i patrijarhom Porfirijem.
- Vučić je uložio ozbiljan napor i ulaže ozbiljan napor on i njegov tim. Jer i on, vjerujem, isto tako razmišlja kao ja u ovom smislu da je to neki dokument koji će opteretiti značajno našu budućnost - kaže Dodik.
Patrijarh i SPC, dodaje Dodik, razumiju da je to ne samo politička, nego istorijska nepravda prema Srbima.
Upitan kakav rezultat očekuje, a povodom optimističnih naznaka sa strane Srbije da bi broj glasova protiv rezolucije mogao da ide možda i do 120, čak 130, Dodik navodi da u ovom trenutku ima više onih koji su "za" nego onih koji su "protiv", ali da očekuje da zbir onih koji neće glasati, koji budu uzdržani, i koji budu protiv, bude daleko veći od natpolovične većine.
To bi, prema njegovoj ocjeni, u datim okolnostima zaista bila neka mala satisfakcija, čak i "velika istorijska pobjeda".
U svakom slučaju većina zemalja neće ni primenjivati rezoluciju u svom lokalnom zakonodavstvu ili obrazovnom sistemu, ocenjuje predsednik RS.