Bivši predsjednik Ustavnog suda Kosova Enver Hasani izjavio je da Evropski predlog ne reguliše status Srpske pravoslavne crkve kao u državama bivše Jugoslavije, niti se takvo rešenje može naći igdje u Evropi.
Član 7, drugi stav evropskog plana, koji je objavila EU, znači da će strane ozvaničiti status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i obezbijediti visok stepen zaštite srpskog vjerskog i kulturnog nasleđa, u skladu sa postojećim evropskim modelima.
-Drugi stav člana 7. Sporazuma govori o dva pitanja, o Srpskoj pravoslavnoj crkvi na Kosovu i o srpskoj vjerskoj i kulturnoj baštini. Što se prvog tiče, ne može biti drugih standarda osim onih koje su koristile države nastale na prostoru bivše Jugoslavije, u kojima je Srpska pravoslavna crkva djelovala kroz vjekove. U Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj postoje bilateralni sporazumi između tih država i Srpske pravoslavne crkve, koji regulišu međusobne odnose- kazao je Hasani za portal gazetaexpress.com.
Dodao je da su u nekim slučajevima ti sporazumi ratifikovani u nacionalnim parlamentima.
-Cilj ovih sporazuma bio je da se reguliše uloga i položaj Srpske pravoslavne crkve u nacionalnom pravno-ustavnom poretku, gdje se Crkvi garantuje puna nezavisnost i autonomija od svakog miješanja u njenu organizaciju i unutrašnje stvari, ali da prema državi ima i građanskih obaveza i u sferi krivične nadležnosti u slučajevima povreda zakona. Dakle, došlo je do prilagođavanja odnosa države prema srpskoj crkvi- rekao je Hasani.
Po njemu upotreba riječi „formalizacija“, znači da se smatra da se SPC ponaša kao da djeluje na teritoriji Republike Srbije.
-To jasno daje do znanja da, čak ni u bilo kakvom eventualnom aranžmanu u vezi sa ulogom i položajem SPC na Kosovu, to neće biti usklađivanje odnosa između države Kosovo i SPC, kao što su to imale Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Hrvatska, već će to biti pravni akt između Kosova i Srbije kojim se prihvata da Srpska crkva na Kosovu djeluje isto kao i u Republici Srbiji, bez ikakvih ograničenja. Ne vjerujem da se ovaj standard nalazi igdje u Evropi- rekao je on.
Hasani je dodao da je očuvanje srpske vjerske i kulturne baštine u skladu sa evropskim standardima i da se bez problema može prihvatiti kao formulacija.