Potom je u raspravi Savjeta bezbjednosti o stanju u BiH američki predstavnik u UN pružio snažnu podršku teritorijalnom integritetu BiH, ističući da će biti onemogućeno djelovanje protiv Dejtonskog sporazuma.
- Uzbunila nas je nedavna retorika koja podriva teritorijalni integritet BiH, moramo da nastavimo da šitimo institucije BiH od onih koji žele da ih oslabe secesijom - istakao je on, prenijeli su sarajevski mediji.
Dodao je da SAD pružaju snažnu podrška aktivnostima Kancelarije visokog predstavnika (OHR) i visokom predstavniku Kristijanu Šmitu.
Ambasadorka Velike Britanije u UN-u Barbara Vudfvard je rekla da je zabrinjava secesionistička retorika iz Republike Srpske (RS) čiji je cilj, kako je ocijenila, ugrožavanje jedinstvene države BiH.
Osvrnula se i na usvajanje deklaracije „Sverpskog sabora“ juna u Beogradu, navodeći da elementi te deklaracije nisu u skladu s Dejtonskim sporazumom.
Predstavnik Kine u Savjetu bezbjednosti je kritikovao visokog predstavnika Kristijanu Šmitu, pozvavši međunarodnu zajednicu da se pozabavi BiH i da se poštuje tri etničke zajednice da bi se odluke donosile u interesu svih.
- I dalje zabrinuti zbog kontroverzi upotrebe bonskih ovlašćenja. Šmit često koristi bonska ovlašćenja i time dovodi do većih podjela… Upliće se u rad BiH -“, kazao je on.
Ruski ambasador u UN-u Vasilij Nebenzja takođe je kritikovao djelovanje Šmita u BiH, ali je pozdravio produženje misije EUFOR-a.
- Direktna prijetnja je stanje koje su formirale zapadne sile u vezi s Dejtonskim sporazumom što bi moglo dovesti do eskalacije i ugroziti krhki mir -, izjavio je Nebenzja.
On je kritikovao aktivnosti Njemačke za usvajanje Rezolucije UN o genocidu u Srebrenici.
Nebenzja je naglasio i da RS nije remetilački faktor i da ne postoje prijetnje tog entiteta po suverenitet BiH