U breskvama koje je trebalo da se nađu u Hrvatskoj, a stigle su iz Srbije pronađen je visok nivo pesticida hlorpirifos, pa je odlučeno da pomenuta pošiljka ipak bude vraćena.
Ova informacija objavljena je na sajtu Evropske komisije.
Kako se precizira, zemlja prijave je Hrvatska, a obavještenje se odnosi na Hrvatsku i Srbiju, navodi se na sajtu evropskog sistema za brzo uzbunjivanje.
Detalji o konkretnoj opasnosti nisu precizirani, ali je zapisano da je tovar iz Srbije – potencijalno rizičan.
Inače, ovo nije prvi put od početka godine da ovakav tip robe iz Srbije nije mogao da pređe granicu.
Tako su 7. jula, sa granice sa Slovenijom vraćene breskve proizvedene takođe u našoj zemlji. Tada je ustanovljeno da breskve sadrže pomenuti pesticid hlorpirifos.
Kako su tada naveli mediji, nakon kontakta sa hlorpirifosom, kod potrošača može da dođe do različitih efekata na nervni sistem, poput glavobolje, zamagljenog vida, pojačanog lučenja pljuvačke, napada, a u ekstremnim slučajevima, u zavisnosti od količine i dužine izlaganja – i do kome i smrti, naveo je američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, javlja N1.
EU još 2019. bila protiv ovog pesticida
Predstavnici država članica su na Odboru za biljke, životinje, hranu i stočnu hranu glasali za zabranu hlorpirifos i hlorpirifos-metila na tržištu EU.
Naime, na osnovu zaključaka Evropske agencije za sigurnost hrane (EFSA) prema kojima su aktivne supstance možda povezane sa genetskim i neuro oštećenjima kod nerođene djece i ne zadovoljavaju sigurnosne kriterijume za zdravlje ljudi, Evropska komisija predstavila je nacrt propisa kojim predlaže zabranu spornih hlorpirifosa i hlorpirifos-metila. Riječ je, objašnjavaju, o dva insekticida koja spadaju u kategoriju pesticida poznatih kao organofosfati, a čija je primjena široko rasprostranjena u državama članicama EU.
Na hrvatskoj granici utvrđen je visok nivo kancerogenog akrilamida u prehrambenom proizvodu koji je proizveden u Srbiji.
Visok nivo akrilamida je pronađen u čipsu sa ukusom paprike proizvedenom u Srbiji, a objavljeno je na sajtu Evropske komisije.