Jedan portparol EU je u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) napomenuo da ovo ne bi trebalo da rezultuje ograničavanjem sloboda pojedinaca, uključujući strane državljane.
- Svaka takva mjera nametnuta na osnovu izražavanja političkih stavova je problematična i podliježe strogim ograničenjima kako je navedeno u 10. članu Evropske konvencije o ljudskim pravima - navodi se u odgovoru iz pres-službe EU.
U desetom članu ove konvencije na koju se pozivaju briselski zvaničnici ističe se da svako ima pravo na slobodu izražavanja i da ovo pravo uključuje slobodu mišljenja i primanja, te saopštavanja informacija i ideja bez miješanja javnih vlasti i bez obzira na granice.
Ovaj briselski službenik je potvrdio i da u kontekstu pristupnih pregovora Srbije sa EU, Evropska komisija veoma pomno prati sva dešavanja u oblasti vladavine prava, uključujući zaštitu osnovnih prava i sloboda koji su ključni element procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji.
Beogradske vlasti su potvrdile da u Srbiji postoji spisak “nepoželjnih” građana, iz susjednih i drugih država, a koji nijesu po mjeri vlasti zbog svojih političkih stavova.
To je potvrdio ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Priznanje je uslijedilo nakon što je pjevačica iz Hrvatske Severina Vučković saopštila 26. avgusta da su je pripadnici policije Srbije zadržali četiri sata na granici i ispitivali o njenim stavovima o različitim političkim i istorijskim temama, nakon čega je odustala od dolaska u Srbiju.
Aleksandar Vulin, potpredsjednik Vlade i nekadašnji direktor Bezbjednosno-informativne agencije (BIA), pohvalio se da je za vrijeme šefovanja tajnom službom lično pravio spiskove onih koje je smatrao nepodobnim da uđu u Srbiju.
Na ovoj listi su se do sada našle estradne zvijezde, glumci, političari, te ruski državljani koji su se uključili u proteste protiv ratne politike ruskog predsjednika, Vladimira Putina.