Ukrajina ne bi trebalo da se nada značajnom napretku u njenoj kandidaturi za članstvo u NATO na sledećem samitu vojnog bloka, upozorio je britanski ambasador pri toj organizaciji Dejvid Kveri. Zapadni mediji su prošlog mjeseca izvijestili da se SAD i Njemačka protive pristupanju Kijeva u Alijansu, sve dok traje sukob sa Moskvom.
Ukrajina je zvaničan zahtjev za pristupanje NATO podnijela u jesen 2022. godine, nakon što je 2019. u svoj ustav članstvo u Alijansi označila kao strateški cilj spoljne politike.
Sa druge strane, Moskva je u više navrata naglasila da bi potencijalno stupanje Ukrajine u NATO bila ogromna prijetnja po nacionalnu bezbjednost Rusije. Takođe, predsjednik Vladimir Putin je namjeru Kijeva da stupi u Alijansu naveo kao jedan od glavnih uzroka pokretanja Specijalne vojne operacije u februaru 2022. godine.
Međutim, iako će se pitanje pristupanja Ukrajine vjerovatno razmatrati na predstojećem samitu koji će se u julu održati u Vašingtonu, Kveri ne očekuje da će "biti ostvaren veliki napredak, zbog situacije na terenu".
Krajem januara se pojavila i informacija da se SAD i Njemačka trenutno protive učlanjenju Ukrajine zbog straha od potencijalnog sukoba sa Rusijom. Navodno su SAD apelovale na članove članove NATO iz Evropske unije da ne pokreću ovo pitanje tokom predstojećeg samita, kako podjele unutar Alijanse ne bi isplivale na površinu, prenosi RT.
Podsjećanja radi, prošlogodišnji samit u Viljnusu je okončan bez ikakvih konkretnih obaveza ili vremenskog okvira za članstvo Kijeva, što je naljutilo ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog.
Takođe, govoreći uoči sastanka sa ukrajinskim kolegom prošlog mjeseca, slovački premijer Rober Fico izjavio je da će njegova zemlja blokirati kandidaturu Ukrajine za članstvo u NATO "jer je upravo to osnova za pokretanje trećeg svjetskog rata i ništa drugo".
Mađarski premijer Viktor Orban izrazio je isti stav i upozorio da bi prihvatanje zahtjeva Kijeva o stupanju u Alijansu u bliskoj budućnosti moglo da uvuče države članice u otvoren sukob sa Rusijom.